Karayaka ırkı koyunlarda üreme mevsimi dışında östrüs siklusunun uyarılması ve dölverimi üzerine etkileri
Induction of oestrous CYCle in karayaka ewes during out of breeding season and effects on reproduction
- Tez No: 454103
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Samsun ilinde halk elinde yetiştirilen Karayaka ırkı koyunlarda, üreme mevsimi dışında melatonin içeren implant ve medroksiprogesteron asetat içeren sünger uygulamaları ile elde edilen reprodüktif parametreleri değerlendirmek amaçlandı. Materyal ve Metot: Toplam 100 adet Karayaka ırkı koyun dört gruba ayrılarak kullanıldı. Grup I (n=25) ve Grup II (n=25)'ye kulak derisi altına melatonin implant (Regulin®, Ceva Türkiye) uygulandı. Grup I'e 30. günde koç katımı yapıldı. Grup II'ye 20. günde melatonin ilave olarak medroksiprogesteron asetat içeren intravaginal sünger (Esponjavet®, Hipra Türkiye) uygulaması yapıldı. Grup III (n=25)'e ise Grup II ile aynı anda intravaginal sünger (Esponjavet®, Hipra Türkiye) uygulandı. Grup II ve Grup III'deki süngerler 12 gün sonunda çıkartıldı ve PMSG (Gonaser®, Hipra Türkiye) enjeksiyonu yapılarak izleyen 36-72. saatler arasında koç katımı gerçekleştirildi. Grup IV (n=25) kontrol grubu olarak değerlendirildi ve hiçbir hormon uygulaması yapılmaksızın Grup II ve Grup III'le aynı anda koç katımı yapıldı. İlerleyen günlerde birbirini izleyen iki östrüste kaydedilen ve toplam gebelik, doğum, ikizlik oranları ve yavru verimi değerleri kullanılan yöntemlerin döl verimine etkisi yönünden yorumlandı. Bulgular: Grup I, Grup II, Grup III ve Grup IV için toplam doğum oranları sırasıyla, %83,3; %100,0; %66,7; %0; toplam ikiz doğum oranları %55,0; %48,0; %31,3; %0; gruptaki koyunlarda toplam yavru verimi %129,2; %148,0; %87,5; %0 ve östrüs gösteren koyunlarda toplam yavru verimi %155,0; %148,0; %131,3, %0 olarak hesaplandı. Sonuç: Parametreler yönünden karşılaştırıldıklarında her üç uygulama grubunda elde edilen değerlerin kontrol grubuna göre önemli olduğu, konsepsiyon sayısı ve doğum sayısı yönünden en iyi sonuçların Grup II'de alındığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the reproductive parameters after application of melatonin implant and sponges containing medroxyprogesterone acetate during out of breeding season in Karayaka ewes locally-grown in Samsun province. Material and Method: Total of 100 Karayaka sheep used in this study were divided into four different groups. Melatonine (Regulin®, Ceva Turkey) was implanted to ewes in Group I (n=25) and Group II (n=25) under the ear skin. Rams were joined to the ewes in Group I at day 30. In addition to melatonine implants, intravaginal sponges containing medroxyprogesterone acetate (Esponjavet®, Hipra Turkey) were applied to ewes in Group II on the 20th day. Sponge was applied to Group III (n=25) at the same time. In Group II and Group III, sponges were removed 12 days after insertion and injections of PMSG (Gonaser®, Hipra Turkey) were performed. Rams were joined to flocks between 36-72 hours after injection. Group IV (n=25) was evaluated as a control group and rams were joined at the same time with Group II and Group III without any hormone application. Fertility parameters (total pregnancy rate, lambing rate, twinning rate) after two consecutive oestrus were evaluated. Results: Total pregnancy rates for Group I, Group II, Group III and Group IV were 83.3%, 100.0%, 66.7%, and 0%, respectively; total twin birth rates were 55.0%, 48.0%, 31.3%, and 0% respectively; total lambing rate in groups were 129.2%, 148.0%, 87.5%, and 0% respectively and total lambing rate in responded ewes were 155.0%; 148.0%; 131.3% and 0% respectively. Conclusion: When compared in terms of reproductive parameters, the values obtained in all three application groups were significant compared to the control group. It was seen that the best results were obtained in Group II in terms of number of conception and number of births.