Koyunlarda omega 3 ve 6 yağ asitlerinin bazı üreme parametrelerine etkileri
Effects of omega 3 and 6 fatty acids on some reproductive parameters in ewes
- Tez No: 260076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH OCAK, PROF. DR. MEHMET KURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ruminantlarda Omega-3 (n-3) ve Omega-6 (n-6) yağ asitlerince zengin rasyonların üreme ile ilgili hormonların (progesteron, prostaglandin, oestradiol vb.) sentezini ve kandaki konsantrasyonlarını değiştirerek üreme performansı üzerinde etkili olabileceği belirtilmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı, çiftleşme öncesi ve sonrası dönemde periyotta rasyonun n-6 ve n-3 miktarının kısa süreli değişiminin, koyunlarda plazma hormon (progesteron, prostaglandin ve östradiol) konsantrasyonu ve ovaryum aktivitesi (korpus luteum ve follikül sayısı ile korpus luteum ve ovaryum ağırlıkları) üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Bu amaçla, ortalama 43.26 ± 3.97 kg canlı ağırlıkta toplam 44 baş (2.-3. doğumunu yapmış) Karayaka ırkı koyundan referans kızgınlıkları belirlenenler, kontrol (K), n-6+n-3, K+n-3, n-6+K olmak üzere 4 muamele grubundan birisine rastgele dağıtılmıştır. Hayvanlar, yaşama payı düzeyinde %65 kaba ve %35 kesif yemden oluşan bazal rasyon ile çiftleşme öncesi bir kızgınlık döngüsü uzunluğunca, çiftleşme sonrası ise 15 gün boyunca yemlenmiştir. Deneme gruplarında (n-6+n-3, K+n-3 ve n-6+K) bu bazal rasyona, rumende hidrojenasyona karşı korunmuş n-6 ve n-3 yağ asitlerinin biri veya ikisi ilave edilerek oluşturulmuştur.Progesteron analizi deneme süresince 3 gün arayla, östradiol-17ß analizi kızgınlık döngüsünün 15. gününden başlayıp çiftleşme sonrası 3. güne kadar her gün ve Prostglandin (PGFM) analizi doğal kızgınlık döngüsünün 13. gününden başlayıp 16. gününe kadar 2 saat ara ile alınan kan örneklerinde yapılmıştır. Çiftleştirme sonrası 16.
Özet (Çeviri)
It is indicated that rations rich in Omega-3 (n-3) and Omega-6 (n-6) fatty acids post-mating can affect reproductive performance by changing the synthesis of reproductive hormones (progesteron, prostaglandin, oestradiol etc.) and their blood concentrations. The aim of this study was to determine whether the short term changes in n-6 and n-3 contents of the rations affect the plasma hormone (progesteron, prostaglandin and ostradiol) concentrations and ovarian activity (numbers of corpora lutea and follicles and ovarium weights). For this purpose, a total of 44 Karayaka ewes (multiparous, 4-5 years old) were used and the ewes with detected reference heat were randomly allocated to one of 4 treatment groups (C, n-6+n-3, C+n-3, n-6+C). Ewes were fed a basal ration (65% forage+35% concentrate) at maintenance level over an estrus cycle period during pre-mating and over 15 days post-mating. n-6 and n-3 fatty acids protected from ruminal biohydrogenation were added to this basal ration in treatment groups (n-6+n-3, C+n-3 ve n-6+C).While progesterone analysis was done with 3 day intervals during the experimental period, estradiol-17ß analysis was done daily from the 15th day of ostrus cycle to 3rd day after mating and Prostoglandin (PGFM) analysis was done in blood samples taken with 2 hour intervals between the 13rd day and 16th day of natural ostrus cycle.