Sağlıklı bireylerle tip 2 diyabetes mellituslu bireylerin periapikal durumunun ve endodontik tedavi kalitesinin karşılaştırılması
Comparation of periapical status and endodontic treatment quality in healthy individuals and TYPE 2 diabetics patients
  1. Tez No: 454119
  2. Yazar: VOLKAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLJİN KEÇECİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı tip 2 diabetes mellituslu hastalarla, sağlıklı bireylerin periapikal durumunun ve endodontik tedavi kalitesinin karşılaştırılmasıdır. Kesitsel çalışmamızda 60 sağlıklı birey, 30 kontrol altındaki ve 30 kontrol altında olmayan tip iki diyabet hastasının radyografileri kayıt altına alınmıştır. Glisemik kontrol glikolize hemoglobin (HgA1c) seviyeleri ölçülerek değerlendirilmiştir. HgA1c seviyelerine göre iki diyabet grubu oluşturuldu; kontrol altındaki tip 2 diyabet grubu (HgA1c7). Apikal periodontitis tanısı, periapikal indeks skoruna göre konulmuştur. Tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi istatistiksel analiz için kullanılmıştır. Mevcut diş ortalama sayılarına bakıldığında kontrol altında olmayan tip 2 diyabetli hastalarda (18,1), sağlıklı bireylere (21,7) oranla istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmiştir (p=0,05). Tedavi edilmemiş apikal periodontitisli dişlerin oranlarına bakıldığında; kontrol altında olmayan tip 2 diyabetli hastlarında (%4,2), sağlıklı bireylere oranla (%1,3) istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p0,05). Yeterli bulunan kök kanal tedavileri ve başarı oranları açısından gruplar arasında istatistik olarak anlamlı fark saptanamamıştır (p>0,05). Kontrol altında olmayan tip 2 diyabetli hastalarda tedavi edilmemiş apikal periodontitis daha yaygındır. Bulgulara göre glisemik kontrol seviyesi kök kanal tedavisinin başarısını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation was to compare the periapical status and root canal treatment quality between type 2 diabetes and healthy patients. İn a cross-sectional study, the radiographic records of 60 healthy individuals, 30 patients with controlled type 2 diabetes and 30 patients with uncontrolled type 2 diabetes were examined. Glycemic control was assessed by glycated hemoglobin (HgA1c) level. Based on HgA1c levels two diabetic groups were established; controlled type 2 diabetic patients (HgA1c7). AP was diagnosed using the periapical index score. One way ANOVA and tukey test were used in the statistical analysis. In average number of teeth, significant difference was observed between uncontrolled type 2 diabetes patients (18,1) and healthy individuals (21,7) (p0,05). In adequate root canal treatments and success rates, no significant differences were observed between groups (p>0,05). Apical periodontitis was significantly more prevalent in untreated teeth from uncontrolled type 2 diabetics. However according to findings, glycemic control level does not affect root canal treatment success.