Periodontitis ve koroner arter hastalığı ilişkisinde sistemik inflamatuvar yük
Systemic inflammatory burden in the relationship between coronary artery disease and periodontitis
  1. Tez No: 454120
  2. Yazar: BAŞAK TEMELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL YETKİN AY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kardiyovasküler ve periodontal hastalık arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmalarda periodontal enfeksiyonun patolojik rolü ateroskleroz gelişimi için tetikleyici ve ilerletici olarak bildirilmiştir. Sistemik enflamasyon düzeyinin de kardiyovasküler hastallık riskini arttırdığına inanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı periodontitisle koroner arter hastalığı (KAH) arasındaki ilişkinin sistemik inflamatuvar yüklenme (SİY) üzerinden incelenmesidir. Çalışmaya KAH şüphesiyle anjiyografi endikasyonu konuluş 77 birey dahil edilmiştir. Anjiyografi öncesinde cep derinliği (CD), klinik ataçman kaybı (KAK), sondlamada kanama (SK) kayıtları dentisyondaki dişlerin altı bölgesinden alındı. Periodontal inflamatuvar yüzey alanı (PİYA) KAK, CD ve SK, periodontal epitelyal yüzey alanı ise KAK ve CD kullanılarak hesaplandı. Gruplar; KAH(+)P(+), KAH(+)P(-), KAH(-)P(+), KAH(-)P(-) bireyler olarak oluşturuldu. Serum örneklerinde tam kan analizi ve IL-1, IL-6, IL-10, TNF-α, Serum amiloid A, Serum amiloid P, hs-CRP, pentraxin 3 düzeyleri için biyokimyasal analiz yapıldı. Bireylerden sosyodemografik ve antropometrik kayıtlar da alındı. Verilerin analizinde SPSS 15.0® yazılım programı kullanıldı. Gruplar arasında yaş haricinde hiçbir sosyodemorafik ve antropometrik parametrede farklılık belirlenmedi. Yaş KAH olan gruplarda KAH olmayan gruplardan daha fazla idi.
Özet (Çeviri)
The pathologic role of periodontal infection was reported to trigger/ progress the development of atherosclerosis in studies investigating between cardiovascular disease and periodontitis. The level of systemic inflammation was believed to increase the risk of cardiovascular disease. The aim of this study is to investigate the relationship between coronary artery disease (CAD) and periodontitis regarding systemic inflammatory burden (SIB). Seventy-seven subjects with the angiography indication regarding the doubt of CAD were participated. The pocket depth (PD), clinical attachment loss (CAD) and bleeding on probing (BOP) were recorded. Periodontally inflammatory surface area (PISA) was calculated using PD, CAL and BOP. The groups were constituted as following; CAD(+)P(+), CAD(+)P(-), CAD(-)P(+), CAD(-)P(-). Serum samples were used for complete blood cell analysis and taken for biochemical analysis for IL-1, IL-6, IL-10, TNF-α, Serum amyloid A, Serum amyloid P, hs-CRP, Pentraxin 3 levels. The sociodemographic and antropometric variables were recorded. The data was analysed with SPSS 15.0®. None of sociodemographic and antropometric variables presented significant differences except age between the groups. The presence of periodontitis have not shown significant difference between the CAD(+) and CAD(-) subjects regarding PISA.