İzole mandibula kırığı olan hastalarda ortalama trombosit hacim (OHT) değerinin tanısal değerinin araştırılması
The evaluation of the diagnostic value of mean platelet volume (OHT) in patients with isolated mandible fractures
  1. Tez No: 454122
  2. Yazar: HAMDİ SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE ÇINA AKSOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, İlk ve Acil Yardım, Dentistry, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Travmalardan maksillofasiyal kırıklar ve özellikle de mandibula kırıkları acil serviste en sık karşılaşılan travma hastası grubudur. Travma, hayatı tehdit eden bir süreç başlatır ve bu hastaların hızlı değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirme sürecinde başvurulan tetkiklerden birisi de tam kan sayımıdır. Bu çalışmada izole mandibula kırığı olan hastalarda Ortalama Trombosit Hacmi'nin, izole mandibula kırığının prognozunun tahmininde tanısal değerinin araştırılması amaçlanmıştır. 2009-2014 tarihleri arasında SDÜ Tıp Fakültesi Acil Servis'e başvuran mandibula kırığı ön tanılı 186 travma hastası retrospektif olarak değerlendirildi ve dahil edilme kriterlerine uyan 50 hasta çalışma grubuna, Aile Hekimliği Polikliniğine check-up için başvurmuş 44 sağlıklı birey kontrol grubuna dahil edildi. Arşiv taraması yaparak yaş, cinsiyet, beyaz küre (WBC), OTH, platelet, hemoglobin değerleri gruplar arası karşılaştırıldı, mandibula kırıklarının tipi ve lokalizasyonları da bu değerlerle incelendi. Çalışma grubunda izole mandibula kırıkları lokalizasyonları açısından incelendiğinde en sık kırılan bölgenin korpus olduğu (%42), bunu sırasıyla kondil (%27), ramus, angulus, simfiz bölgelerinin takip ettiği bulundu. Ortalama OTH değeri çalışma grubunda (7,864±0,129) kontrol grubuna (8,476±0,161) göre düşük bulunmuştur. Ortalama WBC değerleri çalışma grubunda (12,530±0,653), kontrol grubuna (7,360±0,297) göre daha yüksek çıkmıştır ve gruplar arası WBC ve OTH değeri farklılıkları istatistik olarak önemlidir. (p< 0,01) WBC ve OTH değerleri farklılıkları, mandibulanın izole kırık lokalizasyonlarında istatistiksel olarak önemli olmasa da mandibulada aynı anda birden fazla lokalizasyonda kırık olan hastalarda WBC ve OTH değeri mandibulanın sadece bir bölgesinde kırık olan hastalara oranla daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maxillofacial fractures especially mandible fractures as a subtype of traumas are the most common trauma patient group seen in emergency services. Trauma starts a life threatening process and these patients need to be assessed quickly. Complete blood count is one of the tests referred in this evaluation process. In this study we aimed to research the prognostic value of OTH in trauma patients who had isolated mandible fractures. Between the dates of 2009-2014,186 trauma patients, who were admitted to emergency department with trauma and had mandible fracture in their initial diagnosis were found from database and evaluated retrospectively. 50 patients were found suitable for inclusion criterias as study group and 44 healthy individuals who referred to the family medicine clinic for a check up were included in the control group. Age, sex, white blood cell (WBC), OTH, platelet, hemoglobin values were compared between groups, The type and localization of mandibular fractures with these parameters were also examined. The distribution of fractures in mandible as localization were seen as 42% corpus, 27% condyle and ramus, angulus symphysis localizations respectively. Mean OTH value of study group (7,864±0,129) were found lower than control group's (8,476±0,161). Mean WBC value of study group (12,530±0,653) was found higher than control group's (7,360±0,297). Mean WBC and OTH levels were found significantly different between groups. (p< 0,01) Although OTH and WBC levels were not significantly different in isolated fracture localizations of mandible, both OTH and WBC levels were seen at higher levels patients with multiple fracture sites than in patients with one fractured site.