Isparta ilinde 3-5 yaş aralığındaki çocuklarda erken çocukluk çağı çürüklerinin ve oral hijyen alışkanlıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of EARLY childhood caries and oral hygiene habits of 3-5 years old children in isparta
- Tez No: 454123
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜKEŞMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmamızda, Isparta İli'nde yaşayan, 3-5 yaşları arasındaki çocuklarda, erken çocukluk çağı çürüklerinin (EÇÇ), etyolojik faktörlerinin, oral hijyen ve beslenme alışkanlıklarının EÇÇ üzerine etkilerinin değerlendirilerek, sonuçlarının sunulması ve bu durum üzerine ailelerin gerekli düzeylerde bilgilendirilmeleri amaçlanmıştır. Çalışmamız, 3-5 yaşları arasındaki '255 kız, 275 erkek'' olmak üzere, toplam 530 gönüllü ve rastgele seçilmiş hastaların ebeveynlerine, anket formlarının doldurulması ve diş hekimi tarafından hasta ve ebeveynlerin ağız içi muayenelerinin yapılması ile gerçekleştirilmiş ve 463 anne ve 246 babanın ağız içi muayenesi yapılmıştır. Elde ettiğimiz bulgular doğrultusunda, EÇÇ'si bulunan çocuklarda, ortalama dmfs değerleri 19,858 olarak bulunmuştur. Fırçalamaya erken başlayan çocuklarda, dmfs değerleri azalmaktadır. Anne sütü almayan, öğün aralarında şekerli yiyecek-içecek tüketen ve emziği şeker içeren besinlere batırılarak verilen çocuklarda, dmfs değerlerinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Düşük doğum ağırlıklı, erken doğan ve doğum sonrası bakım gereken çocukların anne sütü alımlarının azaldığı ve EÇÇ risklerinin arttığı saptanmıştır. Ebeveynlerin eğitimi, meslekleri, oral hijyen alışkanlıkları, DMFT, gingival ve oral hijyen indeks değerleri ve ailenin gelir seviyesinin EÇÇ'ye etki eden önemli faktörler olduğu görülmüştür. Aile içi geçişin dmfs değerlerini arttırdığı saptanmıştır. Sonuç olarak, EÇÇ multifaktöriyel bir hastalık olup, risk faktörlerinin belirlenmesi ve bireysel risk değerlendirmesi oldukça önemlidir. EÇÇ'nin önlenmesinde, gebelikten başlayarak, oral hijyen uygulamaları konusunda ebeveynler yeterince bilgilendirilmeli ve çocuklarda, oral hijyen ve beslenme alışkanlıkları erken yaşlardan itibaren kazandırılmalıdır. Anneler, özellikle bebeklerinin yaşamlarının ilk yılında, anne sütü kullanımına teşvik edilmelidir. Diş hekimleri, EÇÇ'nin başlaması ve ilerlemesinde etkili olan potansiyel risk faktörlerinin farkında olmalı ve toplumu bu doğrultuda eğiterek yönlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the etiolgic factors of ECC at 3-5 years old children in Isparta and the effects of oral hygiene habits, presentation of the results and also to inform the families about this topic. Our study includes 3-5 years old children that are 255 females and 275 males. These 530 volunteers and parents answered a questionare randomly. After that they had oral examinations by a dentist. Totally, 463 mothers' and 246 fathers' oral examinations had completed. According to our results the dmfs values of ECC children are 19.858. The dmfs values decrease at the lower age tooth-brusher children. The factors such as; devoiding breastfeeding, consuming sugary foods and drinks between meal times and the use of pacifier which has immersed in sugary foods, increase dmfs values. The risk of caries increases with low birth weight, early birth and the need of postnatal care and also observed that the correlation between caries and decraesed breastfeeding time. The education levels, oral hygiene habits, DMFT, gingival and oral hygiene index values, the income of the family are important effectors on ECC. And the dmfs values are increased with domestic pass. As a result; ECC is a multifactoriel disease and the definition of risk factors and individual risk evaluation are very important. Parents must be informed about oral hygiene practise from the starting time of pregnancy, created oral hygienenutrition habits in the early ages, mothers must be encourged for breasthfeeding in the first years of babyhood, dentist must be awary of potantiel risk factors of the disease etiology and prognosis. And also society must be directed in this notice for prevention of ECC.