Relapsing remitting multiple skleroz hastalarinda odyo-vestibüler bulgular
Audio-vestibular findings in patients with relapsing remitting multiple sclerosis
  1. Tez No: 454131
  2. Yazar: LEVENT KÜFECİLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU MÜJDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Multiple skleroz, işitme ve denge sistemlerini olumsuz etkileyebilmektedir. Amacımız, relapsing remitting multiple skleroz (RRMS) hastalarında lezyon tutulumuna göre odyo- vestibüler bulguların araştırılmasıdır. 25 RRMS hastası (10 supratentorial ve 15 supratentorial+infratentorial lezyonlu-50 kulak) ve 30 sağlıklı birey (60 kulak) çalışmaya alınmıştır. Tüm bireylere Baş Dönmesi Engellilik Anketi (BDEA), Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği, Odyometrik, İmmitansmetrik Değerlendirme, Distortion Product (DPOAE) ve Transient Otoakustik Emisyon (TEOAE), İşitsel Beyin Sapı Cevabı (İBC), Vestibüler Uyarılmış Kas Potansiyelleri (VEMP) ve Videonistagmografi testleri uygulanmıştır. Hava yolu (250-6000 Hz ve 12500-16000 Hz) ve kemik yolu işitme eşikleri ve akustik refleks decay görülme sıklığı RRMS'li olgularda (500,1000, 2000 Hz) kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksek elde edilmiştir (p>001).
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis may negatively affect hearing and balance systems. We aimed to investigate audio-vestibular funcitons in Relapsing Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) patients according to the lesion site. Twenty five RRMS patients (10 of them supratentorial and 15 of them supra+infratentorial-50 ears) and 30 healthy control (60 ears) were included in the study. Dizziness Handicapped Index (DHI) Disability Status Scale, immitansmetric evaluation, distortion product otoacoustic emmission (DPOAE), transient otoacoustic emmission (TEOAE), auitory brainstem response (ABR),vestibular evoked myogenic potentials and videonistagmography were applied to all participants. Air conductionand (250-6000 Hz ve 12500-16000 Hz) bone conduction hearing thresholds and acoustic reflex frequency were higher in RRMS (500,1000, 2000 Hz) group in comparison to control group(p>001).