Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalardaki hematolojik ve biyokimyasal belirteçlerin tanısal yaklaşımdaki yeri
Hematological and biochemical biomarkers for diagnostic approaches to patients who apply to emergency service with chest pain
- Tez No: 454132
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YÜRÜMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: AKS'lar, STEMI, NSTEMI ve USAP'ı içeren, mevcut aterosklerotik plağın destabilizasyonuna bağlı myokardiyal kan akışının azalması ile karakterize ölümcül bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde sıklığı son yıllarda azalış göstersede tüm dünyada ölümlerin başta gelen nedenlerindendir. Yapılan çalışmalarda aterosklerotik proçesin başlaması ve devamında inflamasyonun önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. AKS'ların tanısı ve sınıflamasında, EKG bulguları ve biyokimyasal belirteçler ile beraber klinik özelliklerin kapsamlı şekilde incelenmesi esastır. Yapmış olduğumuz bu çalışmada, çeşitli biyokimyasal belirteçlerle beraber son yıllarda farklı hastalıklarda tanısal ve/veya prognostik açıdan sıkça araştırılan çeşitli inflamatuar belirleyicilerin tanısal rolünü değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Acil Servisinde 01.06.2016-30.09.2016 tarihleri arasında göğüs ağrısı şikayeti ile başvurup AKS tanısı alan toplam 257 hasta üzerinde retrospektif olarak dosya kayıtlarının incelenmesi ile gerçekleştirildi. Başvuru sırasındaki ilk laboratuvar verileri (Üre, Kreatinin, AST, ALT, WBC, Nötrofil, Lenfosit, Trombosit, Hemoglobin, Hematokrit, MPV, RDW, Nötrofil\Lenfosit oranı, Platelet\Lenfosit oranı, Platelet\Nötrofil oranı, Troponin ve CK-MB parametreleri) analiz edildi. BULGULAR: Hasta grubunda 121 STEMI, 69 NSTEMI, 67 USAP olmak üzere 257 hasta, kontrol grubunda ise acil servise göğüs ağrısı ile başvuran ancak atipik göğüs ağrısı tanısı ile taburcu edilen 70 hasta incelendi. Hastaların 191' erkek, 66'sı kadındır. Hastaların yaş ortalaması 59,5'tir. Hasta grubunda incelenen tüm biyokimyasal belirteçlerin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlendi. İncelenen inlamatuar belirteçlerden WBC, nörofil, NLR ve PLR değerlerinin hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olduğu, lenfosit ve PNR değerlerinin ise anlamlı şekilde düşük olduğu belirlendi. WBC, nötrofil, NLR, ve PLR düzeylerindeki yükseliş STEMI hastalarında daha belirgindir. PNR değerindeki düşüş ve RDW değerindeki yükseliş NSTEMI hastalarında daha belirgindir. Lenfosit, trombosit ve P-MPVR değerlerindeki düşüş ise USAP hastalarında daha belirgindir. Ayrıca STEMI hastalarında kan trombosit değerinin USAP hastalarına göre yüksek olduğu belirlendi. SONUÇ: AKS hastalarında başvuru esnasında saptanan kan WBC, nötrofil, RDW, NLR ve PLR değerleri anlamlı şekilde yükselmekte, lenfosit ve PNR değerleri ise anlamlı şekilde düşmektedir. ANAHTAR KELİMELER: akut myokard infarktüsü, nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı, hs-troponin, st yükselmeli myokard infarktüsü, st yükselmesiz myokard infarktüsü, unstabil anjina
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION AND PURPOSE: Acute coronary syndrome can be described as a fatal disease which includes STEMI, NSTEMI and USAP that occurs a result of decreasing myocardial blood flowing depending on destabilization of aterosklerotic plaque. Even if the frequency of this disease decreased recently in developed countries, it is one of the primary and major reason of death all around the world. According to previous studies, it is showed that he beginning of the aterosklerotic proces and also importance of inflammation play a big role in this case. It is necessary to examine electrocardiographic findings, biochemical markers with clinical properties in a comprehensive manner, during the process of diagnosis and classification of acute coronary syndrome. In our study, we aimed to evaluate the roles of biochemical markers and also various inflammatory markers which is is being investigated in a diagnostic and prognostic respect in recent years. MATERIALS AND METHOD: This study is conducted at T.C Ministry of Health Sakarya University Emergency service between dates 01.06.2016 and 30.09.2016 with 257 patient who came with a chest pain and get diagnosed by AKS. During the study, file records are examined retrospectively. First laboratory data during application (urea, creatinine, AST, ALT, WBC, neutrophil, lymphocyte, thrombocyte, hemoglobin; hematocrit, MPV, RDW, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, platelet/neutrophil ratio, troponin and CK-MB parameters) are analyzed. FINDINGS: In the experimental group there was 257 patient (121 STEMI, 69 NSTEMI, 67 USAP) and in the control group there was 70 patient who came to emergency with a flank pain but discharged due to atypical flank pain. Sample contains 191 males and 66 females with a mean age 59,75. It is determined that all examined biochemical markers in experimental group are significantly higher, lymphocyte and PNR results are significantly lower then the control group. The increase in the WBC, neutrophil, NLR and PLR is more prominent in STEMI patients. The decrease in the PNR value and the increase in the RDW value is more specific to the NSTEMI patients. The decrease in the lymphocyte, thrombocyte and P-MPVR values are more prominent in the USAP patients. Furthermore, blood platelet count of STEMI patients is higher then USAP patients. RESULTS: Examined blood WBC, neutrophil, RDW, NLR and PLR values, taken from acute coronary syndrome patients, are significantly increases. In contrast, lymphocyte and PNR values are significantly decreases. KEY WORDS: acute myocardial infarction, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, hs-troponin, st ascendant myocardial infarction, st without ascendant infarction, unstable anjina