Obezitede; Spermidin ve spermin düzeyleri ve oksidatif stres ile ilişkisi
Spermidine and spermine levels and their relationship with oxidative stress in obesity
  1. Tez No: 454151
  2. Yazar: NURCAN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. TÜRKAN YİĞİTBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada obezitede spermidin ve spermin düzeylerini ve bunların oksidatif stres ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmada, Medipol Üniversitesi Mega Medipol Hastanesi Laboratuvarına başvuran hastaların rutin tetkik olarak alınan kanlarından elde edilen serumlar kullanıldı. 85'i obez, 29 kontrol olmak üzere, toplam 114 birey çalışmaya katıldı. Elde edilen serumlardan glukoz, HbA1c, CRP, üre, ürik asit, CobasRoche 6000 otoanalizöründe immunokemüliminesans yöntemiyle kantitatif olarak; hemogram ise Symex 2000i cihazında flowsitometrik yöntemle çalışıldı. TOS, TAK düzeyleri Erel tarafından geliştirilen metodla spektrofotometrik olarak, spermidin ve spermin düzeyleri ise HPLC metodu ile çalışıldı. Spermidin düzeyleri olgu (1,80±0,68) grubunda, kontrol (2,29±0,79) grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulundu (p0,05). Spermin düzeylerinde olgu (6,73) grubu ile kontrol (6,59) grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). Subgrup analizinde; diyabetik olmayan obez grupta spermin düzeyleri kontrol ve diyabetik obez grubuna göre rakamsal olarak düşük bulunmakla beraber, grublar arasında istatistiksel farklılık gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate spermidine and spermine levels and their relationship with oxidative stress in obesity. A total of 114 individuals participated in the study.85 of these were obese, while 29 were normal. In the sera, glucose, HbA1c, CRP, urea and uric acid were examined using the immunochemiluminescence method, and hemogram was performed using the Flowcytometric method. TOS and TAK values were examined spectrophotometrically using the method developed by Erel, while spermidine and spermine levels were examined using the HPLC method. Spermidine levels were found to be lower in the case group (1.80±0.68) at a statistically significant level, compared to the control group (2.29±0.79) (p0.05) in diabetic obese individuals. No statistically significant difference was found between the spermine levels in the case (6.73) and the control groups (6.59) (p>0.05). In the subgroup analysis, spermine levels in the non-diabetic obese group were found numerally lower compared to those of the control and diabetic obese groups. However, no statistical difference was observed among the groups (p>0.05).