METRNL geninin ifadesinin nonobstruktif azoospermi etiyolojisindeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of METRNL gene expression in the etiology of nonobstructive azoospermia
- Tez No: 870473
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnfertilite çiftlerin %8-12'sini etkiler ve en az 12 ay korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması ile tanımlanır. Olguların yaklaşık yarısında erkek faktörü rol oynar. Azoospermi, ejekülatta sperm saptanmaması durumu için kullanılan bir terimdir ve erkek infertilitesinin ciddi bir alt grubunu oluşturur. Azoospermi obstruktif ve non-obstruktif olmak üzere ikiye ayrılır. Obstruktif azoospermide spermin ejekülata transportunda obstrüksiyon varken non-obstruktif azoospermide sperm üretiminde defekt vardır. Azalmış fertilitenin sebeplerinden biri olan obezite, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, dislipidemi, metabolik sendrom, kanser gibi çok sayıda hastalıkla ilişkilidir. Obezitenin etiyolojisi multifaktöriyeldir ve sıklığı artmaktadır. Obezite patogenezinde adipoz dokudan salgılanan adipokinlerin de rolü vardır. Bir adipokin olan METRNL'nin glukoz ve lipid metabolizması, obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve inflamasyon ile ilişkisi çeşitli çalışmalarda araştırılmıştır. METRNL düzeyinin vücut kitle indeksi ile ters orantılı olarak değiştiği ve polikistik over sendromu varlığında azaldığı bildirilmiştir. Çalışmamızda 12 obez ve 25 obez olmayan non-obstruktif azoospermi olgusundan ve kontrol olarak kullanılan 18 obstruktif azoospermi olgusundan alınan testiküler biyopsi materyallerinden METRNL gen ekspresyon analizi yapılmıştır. İnternal referans gen olarak da GAPDH geni kullanılmıştır. Ek olarak olguların yaş, vücut kitle indeksi, biyopsi örneklerindeki spermatogenez durumunu yansıtan Johnsen skoru ve varikosel öyküsü açısından da ekspresyon değerleri ile analiz yapılmıştır. İncelenen 3 grup arasında METRNL ekspresyonu açısından istatistiki olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ayrıca genin ifade düzeyleri ile değerlendirilen diğer klinik parametreler arasında yapılan korelasyon analizlerinde de istatistiki olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Çalışmamız METRNL geninin testiküler dokudaki ekspresyonu ile infertilite ilişkisini incelemiş ve METRNL geninin infertilite ile ilişkisinin olmayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Infertility affects 8-12% of the couples. It is defined as the lack of pregnancy after 12 months of unprotected sexual intercourse. The male factor contributes to approximately half of the cases. Azoospermia is a term to describe the absence of sperms in the ejaculate and is a severe form of male infertility. Azoospermia is classified as obstructive azoospermia which describes a sperm transport defect to the ejaculate, and non-obstructive azoospermia, which occurs when there is a defect in sperm production. Obesity, one of the causes of reduced fertility, is related to many diseases like cardiovascular disorders, diabetes mellitus, dyslipidemia, metabolic syndrome, and cancer. Obesity has a multifactorial etiology and its prevalence is rising. Adipokines released from adipose tissue also have a role in obesity pathogenesis. METRNL, which is an adipokine, was studied regarding its relation with glucose and lipid metabolism, obesity, cardiovascular diseases, and inflammation. METRNL levels were inversely associated with increases in body mass index and the presence of polycystic ovary syndrome. In our study, we performed METRNL gene expression analysis from testicular biopsy samples from 12 obese and 25 non-obese non-obstructive azoospermia patients and 18 obstructive azoospermia control patients. We used GAPDH as the internal reference gene. Additionally, we performed statistical analyses of the expression data in relation to clinical parameters such as age, body mass index, Johnsen score, and history of varicocele. We detected no statistically significant differences in METRNL expression between the 3 evaluated groups. We did not detect statistically significant differences in correlation analyses between expression levels and the aforementioned clinical parameters. Our study evaluated the relationship between METRNL expression in testicular tissue and infertility and provides evidence for the lack of a relationship between METRNL and infertility.