Servikal disk hernisine bağlı boyun ağrısında yüksek yoğunluklu lazer tedavisi (HILT)'nin etkinliğinin araştırılması
The investigation of the effectiveness of high intensity laser therapy (HILT) in neck pain associated with cervical disc herniation
- Tez No: 454156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı; servikal disk hernisine bağlı boyun ağrısı olan hastalarda yüksek yoğunluklu lazer terapinin (HILT) etkinliğini araştırmaktır. Çalışma, boyun ağrısı şikayeti olan ve yaşları 28-59 arası değişen, 40 gönüllü hasta üzerinde yapıldı. Çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan hastalardan tek sırada gelenler kontrol grubuna (n=20), çift sırada gelenler ise çalışma grubuna (n=20) dahil edilerek randomizasyon sağlandı. Her iki tedavi grubuna da 4 hafta boyunca ve haftada 5 gün olacak şekilde toplamda 20 seans tedavi uygulandı. Kontrol grubuna TENS, hotpack, vakum enterferansiyel, US; çalışma grubuna ise HILT, plesebo TENS, hotpack, vakum enterferansiyel, US uygulandı. Her iki gruba aynı terapötik ev egzersizleri verildi. Ağrıyı değerlendirmek için Vizüel Ağrı Skala (VAS), boyun ağrısı nedeniyle günlük yaşamda meydana gelen özrü değerlendirmek için Boyun Ağrısı ve Özürlülük Skalası (NPADS), depresyon durumunu belirlemek için Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve servikal eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümleri için gonyometre kullanıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası olacak şekilde iki kez yapıldı. Gruplar kendi aralarında, tedavi öncesi ve sonrası VAS, NPADS, BDE ve EHA değerleri açısından karşılaştırıldığında, iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effectiveness of high intensive laser therapy (HILT) in cervical pain associated with cervical disc herniation. The study was conducted on 40 volunteers with neck pain complaints, aged between 28-59. The patients, who met the inclusion criteria, were randomized into two groups according to the admission sequence number (odd numbers - control group (n=20), even numbers - study group (n=20)). Both treatment groups received a total of 20 treatment sessions in 5 days a week for 4 weeks. The control group received TENS, hot pack, vacuum interferential, and ultrasound whereas the study group received HILT, placebo TENS, hot pack, vacuum interferential, and ultrasound. Both groups were given same therapeutic home exercise programs. Visual Analogue Scale (VAS) was used to evaluate the pain; Neck Pain and Disability Scale (NPADS) was used to evaluate any disabilities in daily life caused by neck pain; Beck Depression Inventory (BDI) was used to evaluate depressive state and a goniometer was used to measure range of motion of cervical joints (ROM). Pre and post-treatment evaluations were done. When the groups were compared in terms of pretreatment and post treatment VAS, NPADS, BDE and ROM values, no statistical significance was found between the two groups (p>0.05).