Kir işşiz plak sistemleri
Plate systems without beams
- Tez No: 45416
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERİF SAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
oz KTRİŞSIZ PLAK SİSTEMLER Fehmi ÇMCİ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Y.L. Tezi / Tez Danışmanı :Doç.Dr. Şerif SAYLAN) Balıkesir, 1995 Bu çalışmada, kirişsiz plak sistemlerinin, analitik ve sonlu elemanlar metodu ile çözümleri yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, İnce plak teorisi ve yapılan kabuller belirtilmiş, ince plakların diferansiyel denklemi elde edilerek, bu diferansiyel denklem tek bir plak için farklı sınır şartlan ile çözülmüştür. ikinci aşamada, sonlu elemanlar metodu ve temel prensipleri kısaca özetlenmiş, TS 500 şartnamesinde kirişsiz döşemeler konusunda verilen yaklaşık çözüm metodlarından bahsedilmiş, farklı sınır şartlarına haiz plaklar sonlu elemanlar metoduna göre hazırlanan bilgisayar programı ile çözülmüştür. Örneklerin sonlu elemanlar metodundan ve analitik çözümlerden elde edilen sonuçlan karşılaştırılmış, sonlu elemanlar metodu ile elde edilen sonuçların yeterli hassaslıkta olduğu görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: kirişsiz plak sistem / analitik çözüm / sonlu elemanlar metodu / çökme
Özet (Çeviri)
"X ABSTRACT PLATE SYSTEMS WITHOUT BEAMS Fehmi ÇMCİ Balıkesir University, Institute of Science, Department of Cıvıl Engineering (M. Sc. Thesis / Supervisor : Doç.Dr. Şerif SAYLAN) Balıkesir - Turkey, 1995 In this study, plate systems without beams were analyzed by using finite element method and analytic method. In the first step, thin- plate theory and assumptions have been determined and differantial equation of thin- plates were obtained. This differantial equations were solved for one plate with different boundary conditions. In the second step, main principles of finite element method and approximate solution methods of slabs without beams which are given in TS 500 have been summarized briefly. Plates with different boundary conditions are analyzed by using computer programs which are prepared according to finite element method. Results which are obtained from finite element method and analytical solutions have been compared. In conclusion, results obtained from finite-element method are sensitive for plate systems without beams. KEY WORDS :Plate system without beams / analytic solution / finite element method / deflection.