Nonlinear behavior of reinforced concrete slabs of tall buildings
Yüksek yapılarda betonarme döşemelerin doğrusal olmayan davranışı
  1. Tez No: 956048
  2. Yazar: AGİT DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN VURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kentsel alanlardaki arazi kıtlığı nedeniyle yüksek binaların inşaatı artmaktadır. Yüksek sismik aktiviteye sahip bölgelerde, betonarme yüksek binaların yapısal tasarımında performansa dayalı tasarım yaklaşımı özel bir önem kazanmıştır. Bu yaklaşımda yapısal elemanların ön boyutlandırması ve donatılandırılması, tasarım deprem düzeyi esas alınarak yapılır. Bu elemanların yapısal performansı ise, maksimum olası deprem düzeyi için elde edilen doğrusal olmayan şekil değiştirme taleplerinin, deprem yönetmeliğinde tanımlanan sınırlarla karşılaştırılması yoluyla değerlendirilir. Ancak, doğrusal olmayan şekil değiştirme taleplerine ilişkin bu tür karşılaştırmalar genellikle yalnızca birincil öneme sahip perdeler, kolonlar ve kirişlerle sınırlı kalmaktadır. Modern mimari gereksinimlere paralel olarak, sadece çevre çerçevelerinde kiriş bulunan kirişsiz plak döşeme sistemleri, yüksek binalarda yaygın şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Bu yapısal sistemlerde kirişsiz döşemeler, atalet kuvvetini dağıtmanın yanı sıra çevre çerçeveler ile merkezi çekirdek perde sistemi arasında bağlantıyı sağlar. Dolayısıyla, bu tür taşıyıcı sistemlerdeki kirişsiz plak döşemeler, yatay yük dayanım mekanizması açısından kritik elemanlar olarak değerlendirilmeli ve doğrusal olmayan davranışı performans tabanlı tasarım prosedürü ile incelenmelidir. Bu çalışmada, merkezi çekirdek perde sistemi, çevre kolonlar ve kirişsiz plaktan oluşan tipik bir betonarme yüksek bina tasarlanmıştır. Döşemenin doğrusal olmayan davranışı, farklı modelleme teknikleri dikkate alınarak, göz önüne alınabilecek en büyük deprem seviyesi için yapılan doğrusal olmayan zaman tanım alanında analizlerle incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, kirişsiz plak döşemelerin mesnetlerindeki doğrusal olmayan şekil değiştirme talepleri, taşıyıcı sistemin bir bileşeni olarak yalnızca döşemelerin güç tükenmesine neden olmakla kalmayıp, aynı zamanda merkezi çekirdek perde sisteminin doğrusal olmayan şekil değiştirme taleplerini değiştirerek binanın genel performansını da etkileyebilmektedir. Yapılan çalışma ile, performansa dayalı tasarım aşamasında döşemelerin doğrusal olmayan şekil değiştirme taleplerinin belirlenmesinin ve taleplerin deprem yönetmeliklerinde tanımlanacak güvenli sınırların altında tutulmasının yapı güvenliği ve ilgili performans hedeflerinin sağlanması için büyük önem taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to land scarcity in urban areas, the construction of tall buildings has been increasing. In structural design of reinforced concrete tall buildings, performance-based design approach has gained particular importance in regions with high seismic activity. In this approach, preliminary sizing and reinforcing of structural members are done with respect to design earthquake level and performance of structural members is investigated through the comparison of nonlinear deformation demands obtained for maximum credible earthquake level with respect to limits defined in seismic code. However, such comparison of nonlinear deformation demands is generally limited to walls, columns and beams having primary importance. In parallel with modern architectural requirements, flat slab structural systems with only beams at perimeter frames have become widely preferred for tall buildings. In these structural systems, flat slabs function for distribution of inertia forces as well as coupling between perimeter frames and central core wall system. Therefore, flat slabs of such structural systems would be considered as critical members for lateral force resisting mechanism and their nonlinear behavior should be investigated performance-based design procedure. In this study, a typical reinforced concrete tall building composed of central coupled core wall system, perimeter frames and flat slab is designed. The nonlinear behavior of slab is investigated through nonlinear response history analysis for maximum credible earthquake level considering different modeling techniques. According to analyses results, the nonlinear deformation demands at the supports of flat slab could reach to significant levels not only causing the failure of slabs as components of structural system but also affecting the performance of coupled core wall system by altering the nonlinear deformation demands. Finally, it is shown that determination of nonlinear deformation demands of slabs as part of performance-based design procedure and keeping them below conservative limits to be defined in seismic codes are crucial.