Tetralin ve naftalinin erominasyonu, di, tri ve tetra eromonaftalin türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 45420
  2. Yazar: İSMAİL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET TETRAÜN VE NAFTALİNİN BROMİNASYONU Dİ- TRİ- ve TETRABROMONAFTALlNlN TÜREVLERİNİN SENTEZİ İsmail KAHVECİ Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsi Kimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1995,.... sayfa Danışman : Doç. Dr. Osman ÇAKMAK Jüri : Doç. Dr. Osman ÇAKMA/C ; Prof. Dr. Ö. İrfan KÛFREVİO?LU : Yrd. Doç. Dr. Adem ÖNAL TetraKnin yüksek sıcaklıkta (CCU'ûn reflüks sıcaklığında), brom motekülûyle, brominasyonu beş ürün 1, 36, 37, 38 ve 39 oluşturdu. Ürünlerin oluşum mekanizması ve sekortder Orüntertn yapılan kimyasal dönüşümler, spektroskoplk metocHar ve MM2 incelemeleri sonucu beHrtencB. Tetraflnin 4 eklvaJent Br2 la fotobrominasyonundan 1,1,4,4-tetrabromtetrafin (45} oluşmaktadır. Bu ürün karasız olup HBr etenine etmektedir ve sonuçta 1,4-cHbromnaftaHn (12) saf ve tek ürün halinde elde edümektedfr. Naftalinin 2 ve 4 ekivaJent bromla fotoütik olarak radfkaBc şartlarda ayn ayn muamele edildi. 2 mol Br2 katılması durumunda, tetrabrom stereoizomerleıi 46, 47, 48, 50 ve ve katolma-eHmlnasyon 11, 12 ürünleri fraksiyonlu krtetaUencBrme ve kolon kromatografısi metodian He saf halele aynldılar. Tetrabrom izomerleri t-BuOK Ne reaksiyona sokuldu. Bu reaksiyon 1,3-dîbromnaftalini (11) verdi.u Naftaline 4 mol Br2 katılma reaksiyonundan sonra üç adet 1,4,5,6,7,8- hekzabromnaftaHnler (65, 66) frakslyonlu krtetallendirme ve kromatograflk ayınmlar sonucu izole edildi. Naftalinin 4 mol brom katılma reaksiyonundan elde edilen hekzabromûr ûrûn karışımı piridir» He reaksiyona sokuldu. 1,4,5- ve 1,4,6-tribromonaftalin (59, 60) kanşımı fraksiyonlu kristaNendirme yolu He izole edikü. Sonuç olarak, bu çalışmada bazı di- 11 ve 12, tri- 69, 60 ve tetra- 61 bromonattalinler, birkaç reaksiyon basamağı Re ve yüksek verimle kolaylıkla sentezdendi. Bu bileşikler, naftalinin diğer türevlerini elde etmek için anahtar Anahtar Kdtmefer: Yüksek sıcaklık brominasyonu, racHkaDk brominasyon, tetralinln yüksek sıcaklık brominasyonu, naftalinin brominasyonu, 1,4
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT BROMINATtON OF TETRAUNAND NAPHTHALENE SYNTHESIZE OFDl-, TRY- AND TETRABROMONAPHTHALENE DERIVATES ismail KAHVECl Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Masters Thesis 1995,...page Supervisor: Dog. Dr. Osman ÇAKMAK Jury : Doç. Dr. Osman ÇAKMAK : Prof. Dr. Ö. Irian KÖFREVİO?LU : Yrd. Dog. Dr. Adem ÖNAL High temperature bromination of tetralin (2) in refluxing CCU with molecular bromine gave five products 1, 38, 37, 38 and 39. Formation mechanism and structures of the products have been established on the basis of some chemical transformation, spectroscopic data and MM2 analysis. Naphthalene was treated with Br2 2 eq. and 4 eq. one by one under radicafic conditions as photolotic. In case of 2 mol Br2 addition, tetrabromo stereoisomers 48, 47, 48 ve 60 addition-elimination products 12, 36 were isolated by fractional crystallization and coloumn chromotagraphy separation methods. When reacted with t-BuOK the tetrabromide compounds we only obtained 1,3- dforomonaphthalene (11). After 4 mol Br2 addition-reaction of naphthalene two 1,4,5,6,7,8-hexabromotetraun stereoisomers (66, 68) and 1,4,5- and 1,4,6- tribromonaphthaJenes (68, 60) were seperated by fractional chrystafflzation. When reaction mixture of hexabromides were reacted with pyridine at reflux temperature of pyridine, 1,4,5- and 1,4,6-tribromonaphthaJenes were obtained. The products were Isolated in pure form by fractional chrystaiHzation.iv As a result, in this research, ctt- 11, 12 tri- 59, 60 and tetra 81 bromonaphthalenes were easily synthesized at high yield and a few reaction steps. This compounds Is key compounds to obtain other corresponding cD-, tri- and tetrasObsötOted naphthalene derivates. Kev Words: High temperature bromination, radicaJlc bromination, photobromination of tetralin and bromination of naphthalene, bromonaphthalene derivatives, 1,4-dibromonaphthalene, 1,3-dibromonaphthaiene, 1,4,5-tribromonaphthaJene 1,4,6-trfbromonaphthalene 1,4,6,7-tetrabromonaphthaJene.