Tarım işletmelerinin korunması ve çiftçi mallarıkoruma başkanlıklarırının faaliyetlerinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45423
  2. Yazar: A.AHMET YÜCER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN KARKACİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET TARIM İŞLETMELERİNİN KORUNMASI VE ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA BAŞKANLIKLARININ FAALİYETLERİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA A. Ahmet YÜCER Gaziosmanpaşa üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1995 - 92 sayfa Danışman : Yard. Doç. Dr. Osman KARKACIER Jüri : Doç. Dr. Zafer GÜRLER : Doç. Dr. Kemal ESENGÜN : Yard. Doç. Dr. Osman KARKACIER Bu çalışma Çiftçi Malları Koruma Kanununun uygulaması, karşılaşılan problemler ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Veriler, Tokat ilinde 8 köyde 84 çiftçi ailesi ve Çiftçi Malları Koruma Başkanlıklarıyla anket çalışması yapılmak suretiyle derlenmiştir. Yörede uygulamanın köylere yaygınlaştırılamadığı, her bir ÇMKB'nm koruma alanında ortalama 428 tarım işletmesi, 8990 dekar tarım arazisi, 661 adet büyükbaş ve 1765 adet küçükbaş hayvana karşı 3 adet koruma bekçisi düştüğü görülmüştür. Ayrıca koruma ücretlerinin düzenli tahsil -edilemediği ve yeterli koruma yapılamadığı anlaşılmıştır. Tarımsal üretimin ve üretim araçlarının korunması amacıyla 1941 yılında çıkarılan 4081 sayılı kanun, aradan geçen zaman içinde şartların değişmesi ve ihtiyaçların farklılaşması nedeni ile kendisinden beklenen faydayı sağlayamadığı görülmüş ve yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PROTECTION OF AGRICULTURAL FARMS AND ACTIONS OF FARMER PROPORTIES PROTECTION DIRECTORIES ABOUT A RESARCH A. Ahmet YÜCER Gaziosmanpaşa Unıversty Graduate School of Natural And Applied Science Department of Agricultural Economic Masters Thesis 1995 - 92 Pages Supervisor t Yard. Doç. Dr. Osman KARKACIER Jury i Doç. Dr. Zafer GÜRLER.- Doç. Dr. Kemal ESENGUN : Yard. Doç. Dr. Osman KARKACIER This study is about Farmer Properties Protection Law and has been done to determine the problems to be faced and solution suggestions. The datas have been collected from 84 farmers' in 8 villages in Tokat Province and from the Directories of Farmer Proporties Protection by making survey. It has been known that there is no Farmer Properties Protection Directory in each village in district. Furthermore it has been determined that 3 land protectors have protected 428 agricultural farms, 8990 decare. agricultural land, 661 catties and 1765 sheeps. The pretection has been not enough and the payment of protection has not been paied regularly. Law number 4081, which was passed in 1941 to protect agricultural production and production equipment, has faled to meet the expected use because of the changes in conditions and changes in needs. Therefore it has been relaised that new regulations are necessary.