Siyah pomza taşının farklı fosfor düzeyinde mısır bitkisinin gelişmesine etkisi
  1. Tez No: 45424
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLREŞİT BROHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET SİYAH POMZA TAŞININ FARKLI FOSFOR DÜZEYİNDE MISIR BİTKİSİNİN GELİŞMESİNE ETKİSİ DEMİR,Mehmet Gaziosmanpaşa Üniversitesi,Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Prof.dr.Abdulreşit BROHİ Şubat, 1995 147 sayfa Bu araştırmanın amacı ; değişik oranlarda siyah pomza taşı ve farklı dozlarda fosforlu gübre kullanarak mısır bitkisinin verimini arttırmaktır.Deneme ;1993 yılında, Köy hizmetleri Tokat Araştırma Entitüsü'nde tarla koşullarında ve bölünmüş paralel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür.Deneme materyali olarak dane iriliği 2,3 mm arasında değişen öğütülmüş siyah pomza taşı (0-4-3ton/da), gübre olarak ta farklı dozlarda (0,8,16,24 kg P205/da)fosforlu gübre ve tüm parsellere eşit miktarda (20kg N/da) azotlu gübre uygulanmıştır.Bitki olarak ise Pioneer 3377 mısır çeşidi kullanılmıştır.Ölçme ve değerlendirmeler sonucunda ; mısır bitkisinin boyu, koçan boyu, koçan çapı, kuru madde miktarı ve dane verimi üzerine siyah pomza taşının istatistiki açıdan önemli sayılacak bir etkisi görülmemiş, fosforlu gübre uygulamasında ise; aynı ölçümler istatistiki açıdan %99 olasılıkla önemli çıkmış ve en yüksek değerler P1 (8 kg P205/da) uygulamasında görülmüştür.Regresyon analizi sonucu fosfor dozları ile dana verimi arasındaki Y= 630,981 + 9,124 X -0,351X², denklemi istatistiki açıdan önemli bulunmuş ve en ekonomik gübre seviyesi 12kg P205/da olarak belirlenmiştir.Mısır danesi, üç ayrı dönem için mısır bitkisi yaprağı ve yine üç ayrı dönem için toprak örnekleri alınmış.Bitki, dane be toprağın N,P,K kapsamlarını belirlemek için örneklerin analizi yapılmıştır.Bu analizler sonucunda ; Siyah pomza taşının bitki, dane ve toprakta önemli bir etkisi görülmemiş ve farklı dozlardaki fosforlu gübrenin etkisi ise bitki, dane ve toprakla istatistiki açıdan %99 olasılık ile önemli bulunmuştur.Sonuç olarak ; siyah pomzanın mısır bitkisinin gelişimine etkisini belirlemek için ; tarla şartlarında daha yüksek düzeylerde pomza kullanılması araştırılabilir.Ancak bu uygulamanın ekonomik olup olmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEMİR Mehmet Gaziosmanpaşa University,Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Soil Science M.S.Thesis Supervisor; Prof.Dr.Abdulreşit BROHİ February.1995,147 page The main object of this work is to get more yield from maize crup by the aplication of different rates of phosphorus pertilization at various rates of black pumice Stone.The experiment was carried but daring 1993 at Tokat Resarch İnstitute of Rural Services.The experiment waslaid out on spilit plot design with threa replications.Black pumice Stone be ground and having 2-3mm size used at 0-40 and 80 ton/hec. Whereas phosphorus at the rate of 0-80 160-240 kg P205/hec. Was applied by sowing 3377 variety of maize.For normal growth of maize plant N at the rate of 200 kg N/hec. Was applied as a basic as under ; Black pumice Stone has no significant afferct on plant length, cob-length, cob-diameter, dry matter yield and grain yield of maize crop.Phosphorus at different rates together with black pumice Stone significantly diametter, dry matter yield and grain yield of maize crop.Maximum grain yield was obtained at 60 kg P205/hec. There was a significant correlation between P.rates and grain yield that is,Y=630,981 + 9,124 X - 0,351 X² according to this regression result, the most economic p-rate is 120 kg P205/hec. Throughout the growing period of maize crop there times maize leaves and, grain and there times soil samples were taken and analised for N,P and K content.Black pumice Stone has no significant effect on N,P and K content of maize leaves and grain,It has also no significant effect on soil N,P and K content. Whereas P- fertilization has only significant P content of soil.This experiment must be repeated with black pumice Stone at higher rates in field conditions for it's economic evaluation.