Yıldızlı otel işletmelerinde personel güçlendirme yönetimi ve Gaziantep uygulaması
Star hotel management personnel management and strengthening of application Gaziantep
- Tez No: 454242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Personel güçlendirme, örgüt içerisindeki yetki ve sorumlulukların işi yapan kişilere verilmesidir. Bu bağlamda bilhassa üretim ve tüketimin aynı anda gerçekleştiği ve bu sebepten ötürü yapılan bir hatadan dönme ihtimalinin oldukça düşük olduğu otel işletmelerinde işgörenlerin yapmış oldukları iş ile ilgili bütün yetki ve sorumlulukları almaları onlara zaman ve para kazandıracaktır. Bu amaç doğrultusunda bu çalışmada Gaziantep ilindeki yıldızlı otel işletmelerinde çalışan işgörenler ile yüz yüze yapılan anket çalışması ile güçlendirme uygulamalarının hangi düzeyde uygulandığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre personel güçlendirmenin etkili bir şekilde uygulanmadığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
Empowerment is to giving the authority and responsibility to the people who do the work. In this respect, especially at the hotel businesses where production and consumption occur simultaneously and thus there is no possibility for compensation, it will sure let the employees to gain time and money when they get the whole authority and responsibility about their job. For this reason, it is aimed to determine the levels of empowerment in stared hotel businesses in Gaziantep province by conduction a face to face survey among the employees. As a result of the study, it has seen that, the empowerment applications are not conducted sufficiently.