Sivas Yıldızeli-Kiremitli köyü ve Kızıldağ radyoaktif zuhurlarının gama-spektrometrik incelenmesi
  1. Tez No: 3205
  2. Yazar: ULVİ ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada arazi tipi bir monitörle yüksek aktivite saptanan Sivas, Yıldız eli-Kiremitli köyü ve Kızıldağ radyoaktif anomalileri“X -spektrometrik olarak incelenmiştir. Her iki sahadan belirli aralıklarla alınan yüzey sel örnekler öğütülüp elenerek sabit geometride sayıldı. Sayım sistemi 3Mx3”Na(Tl) dedektörü, Nuclear data HD-65 model 4096 kanallı analizör ve diğer standart akse suardan oluşmuştur. örneklerin ü ve Th içerikleri U ve Th serilerine ait piklerin GSP-1 ve S-16 standartlarının aynı pikleriyle karşılaştırılarak saptandı. Tüm örnekler ve standartlar en az 5-10 saat sayılarak yapılan hesaplamalar sonu cunda Kiremitli örneklerinin 60-90 ppm; Kızıl dağ örneklerinin ise 30-50 ppm arasında Th içerikleri anlaşıldı. Her iki sahaya ait örneklerde de normal düzeyin üzerinde U bulunamadı. Sonuç olarak bu sahaların potansiyel bir Th yatağı olabileceği kararına varıldı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, radioactive anomalies in Sivas- Yıldızeli- Kiremitli village and Kizxldag region, that had "been determined by a portative monitor, they were highly radioactive, were examined ¥-- spectroraetrically. The samples from both areas, had been collected with determined distance from one another, were grill ed, sieved and counted at a constant geometry. The counting system is consist of 3,,x3l* Hal(Tl) dedector, Nuclear Data Model HD - 65 4096 channel analy zer and other accessories. U and Th contents of the samples were determined by comparing the characteristic peaks, belonging to the U and the Th series, in the spectrums of samples within the spectrums of S-16 and GSP-1. As a result of counting of the samples, with a mini mum duration of 5-10 hours, it is found that Kiremitli samples contain 60-90 ppm, and Kizxldag samples conta in 30-50 ppm Th. It is not detected any Ü activity a- bove normal level limit in the samples from both areas. As a conclusion, we can state that these two ar«- as can be a potential reserve of thorium.