Ayfer Tunç'un roman ve hikâyelerinde yapı ve tema
Structure and theme in Ayfer Tunç's novels and stories
- Tez No: 454260
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ELİUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmada Ayfer Tunç'un beş romanı ile altı hikâye kitabı yapı ve tema bakımından incelendi. Yazarın yaşantı türündeki üç eseri ve araştırma kitabı bu çalışmanın kapsamı dışında tutuldu. Çalışmaya ilk olarak romanların yapı bakımından incelenmesiyle başlandı. Eserin kimliği, isim içerik ilişkisi, olay örgüsü, bakış açısı ve anlatıcı, zaman, mekân, kişiler üzerinde duruldu. İkinci olarak romanların temaları ele alındı. Roman temaları yabancılaşma, yozlaşma, iletişimsizlik başlıkları altında toplandı. Hikâyelerin incelenmesine de yapıdan başlanıldı. Otuz altı hikâye isim içerik, bakış açısı, zaman, mekân, kişi başlıkları altında değerlendirildi. Hikâye temaları da ölüm, sevgisizlik, yalnızlık olarak belirlendi ve incelendi.
Özet (Çeviri)
In the study, Ayfer Tunç's five novels and six story books were examined in terms of strcuture and theme. Three works of writer which are types of memory and research book were exduded from this study. First of all, we have started examining the novels in point of structure. We have emphasized the description of work, relationship between name and content, plot, perspective and narrator, time, place and characters. Secondly, the themes of her novels were examined. The themes of novel were collected under the title of alinetion, corruption and lack of communication. We started examining stories from the strcuture. Thirty- six stories were evaluated under the title of name – content, perspective, time, place, chracter. The theme of story was stated and examined as death, lovelessnes and loneliness.