Vergi kabahat ve suçlarında iştirak ve içtima
Participation and conseil in tax offence and tax crime
- Tez No: 454262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ceza hukukunda kural olarak ne kadar fiil gerçekleşmiş ise o kadar suç vardır ve faile o kadar ceza verilmesi gerekir. Ancak cezada orantılılık ve adalet ilkesi doğrultusunda iştirak ve içtima gibi suçun özel görünüş biçimleri de düzenlenmiştir. Faillerin bir kabahat veya suçta ortak hareket etmeleri suça iştiraki meydana getirir. Kabahat veya suçların bir failde toplanması ise suçların içtimaın konusuna girer. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu vergi kabahati ve vergi suçlarına ilişkin olarak özel hükümler içerdiği için iştirak ve içtimaa ilişkin olarak öncelikle bu hükümler uygulanacaktır. Bununla birlikte genel kanun niteliğinde olduğu için 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri de uygulamada yer bulmaktadır. Kabahat ve suçun özel görünüş biçimlerinden olan iştirak ve içtima kavramlarının, vergi ceza hukuku açısından uygulama şekillerinin açıklanmasının amaçlandığı bu çalışmada öncelikle kabahat ve suça ilişkin genel bilgiler verilmiş, daha sonra iştirak ve içtima kavramları; KK, TCK ve VUK hükümleri karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In criminal law, the more act is realized the more crime exists as a law and it is necessary to punish the offender as well. However, forms of particular appearance as participation and conseil have been arranged in accordance with principle of proportionality and justice. To act together in an offence and crime by offenders brings about accompliceship. It is about joinder of offences to gather of offences and crimes in one offender. Tax Procedure Law includes special provisions relating to tax offence and tax crimes. These provisions will be implement at first relating to participations and conseil. Provisions of Law of Offence and Turkish Criminal Law can be implement as they have characteristics of general law. In this study, it is aimed to explain the manners of implementation of concepts of participation and conseil in terms of Tax Criminal Law which are forms of particular appearance of offence and crime. Firstly, general information related to offence and crime has been released, then concepts of participations and conseil have been analyzed by comparing provisions of Law of Misdemeanor, Turkish Criminal Law and Tax Procedure Law.