Tokat ekolojik şartlarında II.ürün sezonunda azotlu gübrelemenin sorgum, sudanotu ve sorgum x sudanotu melezinde verim ve kaliteye etkisi
  1. Tez No: 45427
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR BÜYÜKBURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET TOKAT EKOLOJİK ŞARTLARINDA II. ÜRÜN SEZONUNDA AZOTLU GÜBRELEMENİN SORGUM, SUDANOTU VE SORGUM X SUDANOTU MELEZİNDE VERİM VE KALİTEYE ETKİSİ Mustafa YILDIRIM Gaziosmanpaşa üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabil im Dalı Yüksek Lisans Tezi 1995, 53 sayfa Danışman s Prof. Dr» Uğur BüYüKBURÇ Jüri s Prof. Dr. Uğur BüYüKBURÇ Jüri s Prof. Dr. M. Emin TUGAY Jüri § Yar d. Doç. Dr. Selahattin ÎPTAS Bu çalışmada, Tokat ekolojik şartlarında ikinci ürün yetiştirme sezonunda, azotlu gübrelemenin sorgum, sudan- otu ve sorgum x sudanotu melezi bitkilerinde verim ve kaliteye etkisi araştırılmıştır» Deneme tesadüf blokla rında bölünmüş parseller deneme desenine göre iki fak törlü ve üç tekerrürlü olarak kurulmuştur» Ana parselle re bitki türleri alt parsellere gübre dozları yerleşti rilmiştir» Bitki türleri olarak sorgum (Early Sumac), sudanotu (Gözde-SO) ve sorgum x sudanotu melezi (Pioneer 90S) kullanılmıştır» Denemede yarısı ekimle birlikte diger yansıda bitkilerin sapa kalkma döneminde dekara 0,4,8,12 kg saf azot, amanyum sülfat şeklinde uygulan mıştır» Ekim 20.07.1994 tarihinde hasat ise 28.10.1994 tarihinde yapılmıştır» Deneme sonuçlarına göre, artan azot dozları yeşil ve kuru ot verimini, bitki boyunu, salkım oranını, ham protein içeriğini ve ham protein verimini arttırmış? yaprak ve sap oranını azaltmıştır. Kullanılan bitki türleri arasında yeşil ot, kuru ot ve ham protein verimi yönünden istatistiki olarak farklı lık görülmemiş, ancak melez bitkilerden en iyi sonuçlar alınmıştır» Sonuç olarak Tokat ekolojik şartlarında yetiştirilmek istenen bu bitkilere en az dekara 8 kg saf azot verilmesi uygundur. Anahtar Kel imel er. Azotlu gübreleme, Tropikal bitkiler
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT THE EFFECT OF NITROGEN FERTILIZER ON YIELD AND QUALITY IN SORGHUM, SUDANDGRASS AND SORGHUM X SUDANGRASS HYBRIDS IN SECOND CROP SEASON IN TOKAT ECOLOGICAL CONDITIONS Mustafa YILDIRIM Gasiosmanpasa University Graduata School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Masters Thesis 1995, 53 pages Super v i sor s Pr o f « Dr » Uğur BüYüKBURC Jüry s Pr of. Dr. Uğur BüYüKBURC JürysProf »Dr.M.Emin TUGAY Jury s Asst - Prof. Dr. Sel ahat t in ÎPTAS In this study the effect of nitrogen fertilizer on yield and quality in sorghum, sudangrass and sorghum x sudangrass hybrids was researched in second crop growing season in Tokat ecological conditions» The experiment was arranged by split plots in randomized blocks design with three replications. Plants were placed in main plots, on the other hand fertiliser doses were placed in subplots» Sorghum (Early sumac), sudangrass