Explorations of the Freudian uncanny and the Derridean archive in Neil Gaiman's neverwhere
Neil Gaiman'ın neverwhere romanının Freud'un 'Tekinsiz' ve Derrida'nın 'Arşiv' teorileri ile incelenmesi
- Tez No: 454276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TREVOR JOHN HOPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, Neil Gaiman tarafından yazılmış olan Neverwhere adlı fantastik şehir romanını kullanarak Freud'un insan zihni formülasyonları ve Derrida'nın arşiv teorisini incelemektir. Bu tezde kullanılan yaklaşımların ikisi de, bilinçli ve bilinçsiz zihinlerin yarattığı zihinsel topografiyi merkezine alan yaklaşımlardır ve bu topografi Neverwhere'in zengin ve metaforik şehir tasviri ile örtüşmektedir. Londra şehrinin birbirinden ayrı ve birbirine düşman iki farklı versiyonu olan London Above (Üst Londra) ve London Below (Alt Londra) şehirleri arasındaki ilişki, zihinsel ve arşivsel alanlarda karşımıza çıkan bilinçli ve bilinçsiz alanlarda da karşılık bulmaktadır. İstenmeyen, ideal olmayan ya da travmatik olanı baskılayarak bilinçsiz zihnine göndermeye çalışan insan zihninin işleyişi gibi, Londra şehri de istenmeyen, ideal olmayan ya da travmatik olan tarihini, insanlarını ve hatta yapılarını baskılayarak yer altına itmektedir. Freud'un zihin ve Derrida'nın arşiv yaklaşımını bir roman üzerinden inceleyen bu proje, baskılama eyleminin baskıladığı unsuru aslında yok edemediğini, baskılanan unsurun varlığını sürdürürken de uncanny (tekinsiz) hale geldiğini ancak tekinsiz olanın iyileştirici de olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master's thesis is to examine and explore the Freudian formulation of the human psyche and the Derridean archive through the urban fantasy novel Neverwhere by Neil Gaiman. Both approaches this thesis employs centre around a metaphorical topography of conscious and unconscious domains in psychical/mental and material structures, which echoes Neverwhere's richly and metaphorically drawn topography of the city of London. The city of London's separated and antagonistic realms of London Below and London Above convey the very relationship between the conscious and unconscious psychical and archival domains. Whereas the human being represses the unwanted, the non-ideal, and the traumatic into its unconscious mind, the city of London also represses the unwanted, the non-ideal, and the traumatic into its unconscious underground space, London Below. Through explorations of the Freudian psyche and the Derridean archive in Neverwhere, this project demonstrates that the act of repression, far from effacing the repressed, produces the uncanny and leads to disorder; the encounter with the uncanny when the repressed returns, however, may also serve therapeutic purposes.