A psychoanalytic reading of Joseph Conrad's Heart of Darkness from frommian perspective
Joseph Conrad'ın Heart of Darkness adlı romanının fromcu psikoanaliz yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 294118
  2. Yazar: CEREN ATEŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP YILMAZ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Conrad'ın Karanlığın Yüreği adlı eserindeki iki ana karakter, Marlow ve Kurtz'ü, bu iki karakter arasındaki ilişkiyi, ve karakterlerin bilinçaltını psikoanaliz yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Bu okuma sayesinde, bu ilişkinin gelişimiyle beraber ortaya konulan doğanın ve medeniyetin insan psikolojisindeki rolü gibi sorular Frommcu psikoanaliz yöntemden yararlanılarak çözümlenmeye çalışılmıştır.Birinci bölüm Conrad'ı anlamak için oluşturulmuştur. Yaşadığı dönemdeki savaş koşulları ve ağır hayat şartlarının Conrad üzerinde bıraktığı etkiler vurgulanmıştır. Modernist sanat akımının yöntem olarak kullanıldığı dönemde yazar olan Conrad, insanın dünyadaki konumu ve insan yaşamının anlamı gibi konular üzerine kafa yormuştur. Conrad'ın Batı medeniyeti algısını gösteren eseri Karanlığın Yüreği Freud psikoanalizi dahil birçok eleştirel yaklaşıma konu olmuştur ve ikinci bölüm romanın Fromm psikonalizine giriş için altyapı oluşturmaktadır.İkinci bölüm Erich Fromm'u ve onun psikoanaliz yöntemini anlatmaktadır. Bu bölümde ağırlık Fromm'un Sigmund Freud psikoanalizini yeniden yorumlamasına ve Freud psikoanalizini nasıl geliştirdiğine verilmiştir. Buna ek olarak Fromm'un doğa-insan ilişkisi, insan doğası ve medeniyetin insan üzerindeki etkilerini sorgulayan görüşlerine de yer verilmiştir.Üçüncü bölümde romanın Fromm'un psikonaliz anlayışıyla detaylı okuması yapılmıştır. Bu okumada Avrupalıların Kongo'da yaptıkları sömürgeci ve aşağılayıcı davranışlarındaki bilinçaltı sebepler araştırılmıştır. Kurtz'ün sergilediği şiddet davranışları Fromm'cu yaklaşıma göre anne karnı huzuruna dönme isteğinden kaynaklı narsist davranışlar olarak tanımlanmıştır. İnsan psikolojisinin derinlerine inildiğinde görülen Kurtz'ün dehşet fikri, modern insanın doğayla olan bütünleşmesini kaybetmesini, sosyal sınırlandırmaların ve kurumların insanlar ve onların bilinçaltına yaptıkları dayatmaları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study of Conrad?s Heart of Darkness aims at a psychoanalytic reading of the relationship between Marlow and Kurtz, the two main characters of the novel, and the role of civilisation and nature duality play a great role in determining the fate of Marlow and Kurtz in the light of Frommian theory.The first chapter presents a detailed exploration of the milestones of Conrad?s life as well as his struggle for survival. Living within a Modernist milieu, Conrad investigates the situation of man in this world and also questions the meaning of life. As the representation of Conrad?s perception of Western civilisation and reality, varying critical considerations, Freudian psychoanalysis included, of Heart of Darkness will be discussed to prepare the ground for application of Frommian psychoanalysis to the novel.The second chapter is an examination of Fromm and Frommian psychoanalysis. Attention is focused on the revised form of psychoanalysis after Sigmund Freud?s psychoanalysis and what Fromm himself has to say on the nature- man relationship, the nature of the individual and effects of civilisation on the individual.The third chapter consists of a detailed reading of the novel from a Frommian psychoanalytic perspective. This reading explores the unconscious reasons in the psyche of Europeans, for their colonialist attitude and degradation in Congo. Kurtz?s primitivity and violence is explained as a narcissistic behaviour, in Frommian terms, that represents the need to turn back to the security of the mother?s womb. The idea of horror expressed by Kurtz at the end of his voyage to the dark realms of the human psyche, reflects man?s loss of unity with nature in the modern world, his limitation by the impositions of the society and social institutions, and their repression on the human unconscious.