Aile, din ve bireysel haklar
Family, religion and individual rights
  1. Tez No: 454337
  2. Yazar: SALMA KOWATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÖZKALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, Suriyelilerin yeni toplumsal yapıya gelmeleri ile birlikte geçirdikleri kimlik değişim süreçlerinin kuramsal temelini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de Gaziantep iline yerleşen Suriye kökenli genç yetişkinlerin deneyimlerinden yola çıkarak bu çalışma devrim öncesi Suriyelilerin üstlendikleri rolleri ve bu rollerin genel etkilerini Türkiy'deki deneyimleri ile mukayeseli olarak inceleyecektir. Suriye'deki iç savaş büyük bir mülteci akınına yol açmıştır ve Türkiye'de yerleşen mülteciler yeni bir durumla karşılaşmaktadırlar. Bu tez, gerek Suriye'de, gerekse Türkiye'de yaşanan yabancılaşmanın değişik boyutlarını ele alacaktır. Devrim öncesi Suriye'nin sosyal altyapısını anlayabilmek için Suriyelilerin hayatında din ve ailenin rollerinin, din ve ailenin insanların özgürlükleri üzerindeki etkilerinin ve bireysel haklar üzerinde yarattığı sınırlandırmaların derinlemesine anlaşılması gerekmektedir. Suriye koşullarında devlet, din ve aile bireylerin içinde bulundukları sosyal yapıyı teşkil etmekteydi. Bu sosyal yapı Suriyelileri, özellikle de henüz sosyal yapı tarafından tamamen devşirilmemiş genç yetişkinleri yabancılaştırmaktaydı. Bireylerin kimliklerini baskı altında tutan kurumlar hükümet politikaları ve diğer resmi kısıtlamaları içeren resmi kurumlar ve bireylerin davrnışlarını etkileyen, politikaların uygulanmasını sağlamak için örf ve adetleri kullanan aile, klan, ve dini unsurları içeren gayrı resmi kurumlardan müteşekkildir. Bu çalışma gayrı resmi kurumlar olarak din ve aileden sözedecek, bunların resmi kurumlar ile birlikte devletin amaç ve hedeflerini gerçekleştirmek için insanları nasıl tek bir grup kurallar, gelenekler ve kültürel pratikler altında birleştirdiğini kimlik algısı üzerinden Türkiye ve Suriye mukayesesi ile inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate a theoretical base for the process of identity transformation of Syrians since they arrived into a new social setting. Based on particular experiences that young adults of Syrian origin who settled in Gaziantep, Turkey, have had, I will study the roles that Syrians were fulfilling in pre-revolutionary Syria and their overall effects in comparison to their experiences in Turkey. The civil war has caused a massive refugee flow, and those refugees who settled in Turkey are facing new challenges. Then, the thesis will compare different aspects of alienation in both Syrian and Turkish social settings. The key for comprehending the context and background of pre-revolutionary Syria requires a deep understanding of family and religion roles in Syrians' lives; their influence on people's liberty and their limitations over individuals' rights. In the Syrian context state, family, and religious institutions constituted the social structure that individuals were embedded. This context led to social and political alienation for the Syrians, especially for the members of the younger generation who were yet to be incorporated by the social structure completely. Institutions that suppressed individuals' identities can be categorized into formal institutions consisting of formal restrictions and government policies, and informal institutions which include family, tribe, and religious entities that used customs and traditions to influence the behavior of people, and impose policies and procedures on individuals informally. In this research, therefore, I will talk about the family and religion as informal institutions; how they were utilized by the formal institutions, for the sake of achieving the state's aims and objectives in leading unified people under a set of rules, norms, traditions, and cultural practices, and how identities formed accordingly in comparison of Syria and Turkey.