Allied but close?
Müttefik fakat yakın mı?
- Tez No: 454338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT MURAT ÖZKALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü' nün bağlılığını Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kullanılan oylardan elde edilen veri setini kullanarak [-1, +1] aralığında ölçmektir. Tez, NATO üyesi devletlerin birbirleri ile oluşturdukları ikili devlet gruplarının bağlılık skorlarını baz alarak, ittifaka üye devletlerin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kullandıkları oyların ve tercihlerinin birbirine uyumunu tespit etmeye çalışmaktadır. Ortadoğu, Avrasya ve Asya'da meydana gelen güncel uluslararası gelişmeler NATO'yu bir kez daha kilit aktör haline getirmiştir. Diğer taraftan, NATO, Suriye Krizi, bazı üye devletlerde görülen otoriterleşme trendleri ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasını öngören referandumun kabul edilmesi ve bunun AB'yi bir çözülmeye götürebileceği yönündeki kaygılar NATO üye devletleri arasında anlaşmazlılara sebep olabilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma NATO üye devletlerin birbirine ne kadar bağlı olduğunu ve gerçekten bir ittifak özelliği taşıyıp taşımadığını sorgulamaktadır. Veri setinden elde edilen bağlılık derecesi, üye devletlerin tercihlerini Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na oylamalarıyla nasıl yansıttıklarını ve ittifak içi anlaşmazlıkların veya uluslararası gelişmelerin ittifak'ın bağlılık derecesinin nasıl etkilediğnin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Var olan teorik varsayımlardan farklı olarak, bu tez NATO'nun geçmişi, bugünü ve geleceğini anlamada farklı bir yaklaşım geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to measure NATO alliance cohesion in an interval of [-1, +1] based on the affinity scores derived from United Nations General Assembly voting data. The thesis focuses on the dyadic scores of NATO members in order to generate a value of cohesiveness between pairs which indicate how alike they are in terms of votes they cast at the General Assembly. Current international developments from the Middle East to Eurasia and Asia make NATO one of the key actors once again. On the other hand, NATO faces inter-alliance disagreements about number of issues such as Syrian crisis, growing authoritarianism in some member states and fear of disintegration of Europe emerged with Brexit make the headlines if NATO is close to an end. Hence, thesis questions how close the member states to each other and if they can indeed make an“alliance”. The degree of cohesiveness obtained from data reveals how member states' preferences are reflected in form of voting and helps to figure out if inter-alliance disaggrements or international crisis influence the states preferences and cohesiveness of the alliance. Apart from existing theoretical assumptions, this thesis brings a different approach for understanding NATO, its past, present, and the future.