Eğitici bir eş olarak Hz. Muhammed
Hz. Mohammed as an educational husband
- Tez No: 659528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Allah, ilahi mesajlarla insanlığa yol göstermiş ve onlara rehberlik etmesi için elçiler göndermiştir. Allah, Kur'an'ı Kerim'de birçok ayette Peygamber'in ideal ahlaka sahip olduğuna dikkat çekmiş ve rol model alınmasını emretmiştir. Peygamber'in aile içi münasebetleri ve bu münasebetler çerçevesinde eğitsel davranışları, Müslümanlara yol gösteren önemli bir örnektir. İslam dini, kadına yönelik haksız uygulamalara karşı çıkmış ve kadının toplumsal yaşamda varoluşuna imkân veren adımlar atmıştır. Kadının, varlığını sürdürebilmesine imkân tanıyan, kendisine verilen haklardan yararlanmasını sağlayan ve kimliğini güçlendiren uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Bu eğitim uygulamaları kadına hak ettiği değeri kazandırmış ve kendilerinden sonra gelen nesilleri de yetiştirmelerini sağlamıştır. Peygamber, kadınların toplumsal hayattaki yerlerini koruyabilmesi için onlara yönelik sistemli eğitim faaliyetleri yürütmüştür. Kadın ve aile kurumuyla alakalı toplumda var olan sorunları ortadan kaldırmak için bireysel ve toplumsal açıdan bir takım eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Peygamber'in ferdi ve içtima-i eğitim faaliyetleri yürütürken uyguladığı metot ve ilkelerden yararlanılarak bugün de bu hususlarda başarı elde edilebilir. Peygamber, Ezvac-ı Tahirat'a ideal ahlakı öğretmiş ve sosyal hayatta onlara kılavuzluk etmiştir. Peygamber, Ezvac-ı Tahirat'ı eğiterek din eğitimi hususunda kadınlara rehber olmalarını sağlamıştır. Peygamber, Nübüvvet kurumunun gereklilikleri doğrultusunda Ezvac-ı Tahirat'a birçok misyon yüklemiştir. Çünkü; Onlar Peygamber'in aile hayatındaki ideal uygulamalarını en yakından gözlemleyen ve bize aktaran birer zabıt görevini üstlenmiştir. Anahtar Sözcükler Hz. Muhammed, Ezvac-ı Tahirat, Eş, Aile Hayatı, Din Eğitimi
Özet (Çeviri)
God guided humanity through divine messages and sent messengers to guide them. He pointed out that the Prophet had the ideal morality in many verses in the Qur'an and stated that he should be taken as a role model. The family relations of the Prophet, who has a role model identity, and his educational attitudes within the framework of these relations are an important example that can guide Muslims in the field of religious education within the family. Islamic religion has opposed unfair practices against women, which have been going on throughout history, abolished these practices and took steps to allow women to exist in social life. It has implemented practices that enable women to sustain their existence, enable them to enjoy their rights and strengthen their identity. These educational practices gave women the value they deserve and enabled them to raise the next generation. The Prophet carried out systematic training activities for women to protect their place in social life. It carried out a number of individual and social training activities to eliminate existing problems in society related to women and family institutions. Success can be achieved on these issues today by using the methods and principles that the Prophet used while carrying out his individual and social education activities. The Prophet taught Ezwac-ı Tahirat the ideal morality and guided them in social life. The Prophet educated Ezvac-ı Tahirat and enabled them to guide women in religious education. The Prophet assigned many missions to Ezvac-ı Tahirat in line with the requirements of the institution of Prophethood. Because; they undertook the duty of minutes that closely observed and conveyed to us the ideal practices of the Prophet in family life. Keywords Hz. Muhammed, Ezvac-ı Tahirat, Spouse, Family Life, Religious Education