Hastane çalışanlarında mobing'i (Psikolojik şiddeti) etkileyen unsurlar
The factors effecting the psikolojik şiddet for workers at hospital (Psychological violence)
- Tez No: 454339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN AKTALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, Şanlıurfada Özel Bir Hastane çalışanlarının, psikolojik şiddet maruziyetinin, demografik değişkenler karşısında değişim gösterip göstermediğini saptamaktır.Araştırmanın evreni, Şubat 2016'da Şanlıurfa Şanlıurfada Özel Bir Hastane 'nin 8/5 vardiyasındaki temizlik personeli, sekreter, hemşire, güvenlik ve diğer olarak 5 farklı departmanın 100 çalışanına uygulanamıştır. Geliştirilen algı ölçeği, yaş, meslek, cinsiyet, eğitim durumu ve medeni durumlarının farklılıkları göz önüne alınarak 100 çalışana dağıtılmış olup, bunlardan 72'si anketi doldurarak uygulamaya katılmışlardır. Şanlıurfada özel bir hastane çalışanlarının psikolojik şiddet algılarını ölçmek amacıyla hazırlanmış olan anket üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kişisel bilgiler; ikinci bölümde,(Laymann, 1993) Tipolojisi üzerinden araştırmacı tarafından geliştirilen Psikolojik şiddet algı ölçeği; üçüncü bölümde de açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. Araştırma verileri, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, spss programından yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularında; genel olarak, Şanlıurfada Özel Bir Hastanedeki çalışanların, ankette yer alan B1 ile B36 da yer alan davranış maddelerine %18 maruz kaldıkları gözlenmiştir. Hastane çalışanlarında psikolojik şiddete maruziyetleri ile ilgili tutumlarının yaşlarına, eğitim durumlarına ve mesleklerine göre farklılaştığı, fakat cinsiyetlerine ve medeni durumlarına göre dikkate değer bir farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine; the psychological violence perception of the Employees of Şanlıurfa Özel Medical Faculty according to demographicalo variables whether it changes. The domain of the research is the 215 Employees of Şanlıurfa Özel Medical Faculty. The survey was filled from 72 Employees who were selected by proficiencies and their ages. The survey has three parts. The first part ontains personnel information. The second part is consist of scale of perception. The third part is description part. In order to analyse the data collected, was used. By means of frequencies, percentage, mean, standard deviation, alculated. It is observed that according to findings of the research, generally; the Employees of Şanlıurfa Özel Medical Faculty weren't subjected to the attitudes in the survey. It can be said that the attitude of the Employees concerning with