Ahmet Ümit'in masal kitaplarının çocuk edebiyatının temel ögeleri açısından incelenmesi
Investigation of the fairy tale books of Ahmet Ümit in terms of basic items of children's literature
  1. Tez No: 454366
  2. Yazar: YUSUF GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ahmet Ümit 80'li yıllardan bu yana yazdığı romanlarla polisiye edebiyatımızda önemli bir yere sahiptir. Edebiyat hayatına birçok eser sığdıran Ümit'in 2 adet de masal kitabı bulunmaktadır. Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke adlı bu masal kitapları yazarın çocukluk muhayyilesinden süzülüp gelen eserleri olarak değerlendirilebilir. Çalışmamızda yazarın iki masal kitabı, Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke çocuk edebiyatının temel ilkeleri kapsamında değerlendirilmiştir. Tez boyunca kitapların biçimsel ve içerik özellikleri çocuk edebiyatının temel mikyasları baz alınarak incelenmiştir. Bu kitapların çocuk edebiyatındaki yeri, hangi yaş grubuna hitap ettiği, içerik ve biçim yönüyle elde edilen veriler bağlamında değerlendirilmiştir. Araştırmamızda nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Tezde çocuk edebiyatı eserlerinde bulunması gereken özelliklerle kitap arasında hem şekil hem de içerik olarak mukayeseler yapılmıştır. Çocuk edebiyatı ürünlerinde bulunması gereken iç ve dış yapı özelliklerine dair araştırmalar irdelenmiş, bu kıstaslar kitapların değerlendirilmesine dayanak olmuştur. Bu kitaplar bazı kitap satış sitelerinde yayınevi ve yazarın böyle bir iddiası olmamasına rağmen okul öncesi çocuk edebiyatı ürünleri içinde sunulmuştur. Bu bağlamda kitaplar çocuk edebiyatının temel ölçütlerine göre kritik edilmiş ve bahsedilen yaş grubundaki çocuklara uygun olmayan biçim ve içerik özelliklerinin varlığı tespit edilmiştir. Bunun yanında gerek kurgu gerekse dil yönüyle kitapların okul öncesi ve ilkokul çağlarına uygun olmadığı, daha çok ilk gençlik çağlarındaki okurlara hitap ettiği ilgili bölümlerde nedenleriyle birlikte izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmet Umit has an important place in Turkish detective literature with his novels written since 1980's. Umit, whose literal life full of so many works, has two tale books. These tale books,“Masal Masal İçinde”and“Olmayan Ülke”, can be considered as artifacts from the author's childhood imagination. In the present study, two tale books named“Olmayan Ülke”and“Masal Masal İçinde”of Ahmet Umit were assessed under the basic principles of children's literature. Formal and contextual properties of the books were investigated on the basis of fundamentals of children's literature. The role of these books in children's literature and their targeted age group were evaluated in terms of data obtained from formal and contextual assessments. The present study used the descriptive research model of qualitative research methods. The necessary features in works of literature for children and the properties of these two tale books were compared in terms of both content and form. Research on the internal and external features that should have been in products of children's literature have been investigated and the obtained criteria have been the basis for the assessment of the books. Although there is no such claim from the author and the publishers, these two tale books are presented as products of literature for preschool children by some book sale sites. In this context, the books have been investigated in accordance with the basic criteria of children's literature and the existence of unsuitable formal and contextual features for children in the mentioned age group have been determined. Besides, it has been described with reasons that the books are targeted to children in the early youth period in terms of fiction and language.