Senior pre-service English language teachers' perceptions of preparedness to teach: Sources and changes
4. sınıf İngilizce öğretmeni adaylarının öğretmeye hazırbulunuşluk algıları: Kaynaklar ve değişimler
  1. Tez No: 454365
  2. Yazar: HANDAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE ZEHİR TOPKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışma temelde, 4. sınıf İngilizce öğretmeni adaylarının öğretmeye hazırbulunuşluk algılarını okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması aşamaları süresince incelemeyi amaçlamaktadır. Bu aşamalar fakülteden ve uygulama okullarından paydaşların işbirliği ile yürütüldüğü için, öğretmen adaylarının öğretmeye hazırbulunuşluklarına ilişkin paydaş değerlendirmeleri de incelenmiştir. Ayrıca, bu safhalar süresince öğretmen adaylarının öğretmeye hazırbulunuşluk algılarında meydana gelebilecek olası değişiklikler ve paydaşların öğretmen adaylarının öğretmeye hazırbulunuşluklarına ilişkin değerlendirmelerindeki olası değişiklikler alan deneyimi öncesi ve sonrası ölçümleriyle bulunmaya çalışılmıştır. Tüm bu amaçlar dahilinde, nitel ve nicel araştırma yaklaşımlarının birleşiminden olan karma-yöntemli bir araştırma çalışması dizayn edilmiş ve uygulanmıştır. Bu dizayn içerisinde, öğretmenlik bilgi ve beceri testleri, ölçekler ve yarı-yapılandırılmış birebir görüşmeler veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.Araştırma amaçlarına bu dizayn yoluyla ulaşabilmek için, Kuzeybatı Türkiye'de bir devlet üniversitesinde 2014-2015 öğretim yılında 4. sınıfta olan İngilizce öğretmeni adayları çalışmaya katılmışlardır. Ayrıca, üniversiteden fakülte danışmanları ve 12 uygulama okulundan rehber öğretmenler de katılmışlardır. Öğretmen adayları, öğretmenlik bilgi ve beceri testlerinin yanı sıra, öğretmeye hazırbulunuşluk, öğretmenlik-yeterliği, mesleki bağlılık ve kişilik algıları ölçeklerini yanıtlamışlardır. Öğretmeye hazırbulunuşluklarının nelerden kaynaklandığının derinlemesine incelenmesi için ise, yarı-yapılandırılmış birebir görüşmelere katılmışlardır. Benzer şekilde, fakülte danışmanları ve uygulama okulu rehber öğretmenleri de öğretmen adaylarının hazırbulunuşluklarına ilişkin değerlendirmelerinin alınması amacıyla, yarı-yapılandırılmış birebir görüşmelere katılmışlardır. Nicel yöntemlerle elde edilen veriler betimleyici ve çıkarımsal analizler yoluyla incelenmiş, görüşmelerden elde edilen veriler ise sürekli karşılaştırma analiz yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının öğretmenlik bilgi ve becerilerinde düşüşler olduğunu göstermektedir. Buna rağmen, hazırbulunuşluk ve öğretmenlik-yeterliği algıları istatistiksel olarak anlamlı biçimde artmıştır. Ayrıca, istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte, öğretmen adaylarının mesleki bağlılık algılarında hafif bir düşüş olurken, kişilik özelliklerine ilişkin algılarının yükseldiği görülmüştür. Görüşmelerden elde edilen bulgular öğretmen adaylarının hazırbulunuşluklarının, yüksek öğretmenlik-yeterliği algıları, fakülte eğitimi, karakter özellikleri, mesleki benliklerine olan güvenin artması ya da öğretmenlik kaygılarının düşüşü gibi kaynaklara bağlı olduğunu göstermektedir. Öte yandan, yetersiz mesleki bağlılık, denenmeyen öğretmenlik yeterlikleri, ya da gelişimsel ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin algılarındaki düşüş gibi kaynakların öğretmen adaylarının öğretmeye hazırbunuşluklarına engel olduğu görülmüştür. Fakülte danışmanlarının çoğunlukla yetersiz fakülte eğitimi, öğretmenlik eğitimi süresince sürekli pratik eksikliği, öğretmen adaylarının yeteri kadar olgun olmayışı, doyurulmayan gelişimsel ihtiyaçlar, ya da fakülte ve uygulama okulu arasında koordinasyon yetersizliği gibi kaynaklar nedeniyle öğretmen adaylarının öğretmeye hazır olmadıklarını düşündükleri görülmüştür. Öte yandan, fakülte eğitimi, karakter özellikleri, olumlu ve yüksek meslek motivasyonu ve etik ve uygun mesleki davranışların uygulama okulu rehber öğretmenlerinin öğretmen adaylarının öğretmeye hazır olduklarını düşünmelerini sağlayan kaynaklardan bazıları olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study primarily aimed to examine senior pre-service English language teachers' perceptions regarding their preparedness to teach over the course of school experience and teaching practicum phases. Secondarily, as these phases are run by the collaboration of practicum schools and university, stakeholders' evaluations regarding the pre-service teachers' preparedness to teach were also examined. Besides, both the pre-service teachers' perceptions regarding the likely changes in their preparedness to teach over the phases, and the stakeholders' evaluations regarding the change in the pre-service teachers' preparedness to teach were captured through before and after-field experience measurements. To address these research concerns, a mixed-method study with a combination of qualitative and quantitative approaches was designed and conducted. Within the design, teaching knowledge and skills tests, scales, and semi-structured one-on-one interviews were employed as measures of data collection.To achieve the research purposes through the design, senior pre-service English language teachers from 2014-2015 cohort in an English language teaching program of a state university in northwest Turkey participated in the study. Faculty advisors from the university and cooperating teachers from 12 practicum schools in the city also contributed. Besides teaching knowledge and skills tests, the pre-service teachers responded to preparedness to teach, teaching-efficacy, teaching commitment, and personality scales. In-depth evaluations regarding what sourced their preparedness to teach over field experience were elicited through one-on-one semi-structured interviews. Similarly, faculty advisors and cooperating teachers were also interviewed to obtain their evaluations regarding the pre-service teachers' preparedness to teach. Data gathered through quantitative means was analyzed through descriptive and inferential means while the data obtained from the interviews was analyzed through constant comparison method of analysis. The findings showed that despite a slight decrease observed in teaching knowledge and skills, the pre-service teachers' perceptions regarding their preparedness to teach and teaching-efficacy significantly increased. Besides, despite not statistically significant, their perceptions regarding teaching commitment decreased while perceptions regarding their conscientiousness as a personality trait increased. The findings from the pre-service teachers' interviews revealed that the sources for their preparedness to teach include higher teaching-efficacy perceptions, faculty education, personal characteristics, increased confidence in professional self, or decreased sense of teaching anxiety. On the other hand, sources such as lack of teaching commitment, untested teaching competencies/efficacy, decreased sense of fulfilled professional and developmental needs, and emotional setback for the sense of career motivation were found to debilitate their preparedness to teach. The interviews with the faculty advisors and cooperating teachers showed that the faculty advisors mostly thought that the pre-service teachers were not prepared to teach due to such sources as lack of continuous teaching practice throughout the teacher education program, unfulfilled professional and developmental needs, lack of adequate faculty preparation, or lack of cooperation between faculty and practicum schools. On the other hand, relying on such sources as faculty education, positive and higher career motivation, personal characteristics, or ethical and appropriate professional behavior, the cooperating teachers regarded the pre-service teachers as prepared to teach.