4857 sayılı İş Kanunu kapsamında yıllık ücretli izin hakkı
Annual paid leave in accordance with Turkish Labour Law no. 4857
- Tez No: 454409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, anayasal bir hak olan dinlenme hakkının iş hukukundaki yansımalarından biri olan yıllık ücretli izin hakkının, mevzuat ve Yargıtay ilke kararlarındaki son değişiklikler doğrultusunda ayrıntılı olarak incelenmesidir. Ancak konunun kapsamının genişliği nedeniyle çalışma 4857 sayılı İş Kanunundaki yıllık ücretli izin hakkına ilişkin hükümler çerçevesinde ele alınarak, bu kanun ile sınırlandırılmıştır. Kullanılan inceleme yöntemi literatür taraması ve Yargıtay İlke Kararları ile konuyla ilgili yapılması planlanan yasa değişiklerinin incelenmesidir. Bu araştırma ile uygulamada yaşanan sorunlara çözüm önerileri getirerek katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. İşçiye yıllık ücretli izin hakkının tanınmasının amacı; bir yıl boyunca aralıksız olarak çalışan işçinin sonraki çalışma döneminde daha verimli ve sağlıklı çalışabilmesi için zihinsel, ruhsal ve fiziksel olarak dinlenmesinin sağlanmasıdır. Ancak uygulamada çoğu zaman gerek işveren gerekse işçi hakkın amacına aykırı davranmaktadırlar. Yıllık ücretli izin hakkının gerçek anlamda kullanılması sayesinde başta Türkiye'de oranı çok yüksek olan iş kazalarının önlenmesi olmak üzere, hem çalışma hayatı hem de işçinin sosyal hayatındaki bir takım olumsuzlukların önüne geçilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Subject of this study is, in depth explanation of Annual Paid Leave which is the reflection of constitutional leave rights in labor law in accordance with most recent updates and developments. However, due to broadness of the subject, subject has been handled in limitations described at Turkish Labor Law 4857. This research is expected to help easing the hardship encountered in practice via utilization of methodological literature research and the judgements of the Court of Cassation. Objective of providing paid leave rights to an employee is to provide necessary recuperation both phsyically and mentally for continuous well being and productivity. However, most of the time leave rights neglected by both employee and the employeer. By proper implementation and use of annual leave rights it will be possible to prevent job accidents and other negative events.