4857 sayılı İş Kanunu kapsamında yıllık ücretli izin hakkı
Annuaire paid leave rights within the scope Of Labour Law no: 4857
- Tez No: 885738
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İşçi işveren ilişkisinde zayıf taraf olan işçinin, güçlü taraf olan işverene karşı korunması önem arz etmektedir. Zira işçi çoğunlukla bedenen çalıştığından, ağır iş koşulları altında yorulmakta ve dinlenmeye ihtiyaç duymaktadır. İşçinin ihtiyaç duyduğu dinlenme hakkı, ulusal ve uluslararası hukuki metinlerde koruma altına alınmıştır. Çalışma konumuz olan yıllık ücretli izin hakkı da anayasal bir hak olan dinlenme hakkının bir alt türüdür. İşçi yıllık ücretli izin hakkı sayesinde kazanç kaybı yaşamaksızın kanunda belirtilen süreler de dinlenmekte; ailesine, kendisine ve sosyal yaşantısına zaman ayırmaktadır. Dinlenme sonrasında işçi daha motive ve işgücünü korumuş şekilde geri dönmekte, bu durum da işyerindeki olası iş kazalarını önlemekte ve işyerinin üretimine pozitif katkı sağlamaktadır. Dinlenme hakkı konusunda çalışma hayatındaki problemlere bakıldığında, yıllık ücretli izin hakkının hem işçiye hem de işverene karşı korunması gerektiği görülmektedir. Bu sebeple 4857 sayılı İş Kanunu'nun çeşitli hükümleri ile düzenlenerek koruma altına alınmış olan yıllık ücretli izin hakkı, Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği, doktrinsel tartışmalar ve yargı kararları ile incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to protect the employee ,who is the weak party in the employee-employer relationship, against employer who is the strong party. Due to the worker mostly works physically, he gets tired under heavy working conditions and needs rest. The worker's right to rest is protected in national and international legal texts. The right to annual paid leave, which is the subject of our study, is a subtype of the right to rest, which is a constitutional right. Thanks to the employee's right to annual paid leave, they can rest for the periods specified in the law without losing their receiving salary; employes can spend time for their family, themself and their social life. After the rest, the worker returns to the workplace in a more motivated and protected manner, preventing possible work accidents and making a positive contribution to the production of the workplace. When dealing with the problems in working life regarding with the right to annual paid leave, it is seen that it should be protected against both the employee and the employer. For this reason, the right to annual paid leave, which is regulated and protected by various provisions of the Labor Law No. 4857, has been tried to be examined through the Annual Paid Leave Regulation, doctrinal discussions and judicial decisions.