Konya ili ve çevresi su kenelerinin (Hydrachnellae,Acari) sistematik yönden incelenmesi
- Tez No: 45447
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
1 ÖZET Bu çalışmada Konya ili ve çevresinden toplanan su keneleri değerlendirilmiş ve bu örneklerden 18 familyaya ait 88 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden; Panisus michael i, Protzia rotundus, Protzia eximia, Protzia invalvaris, Sperchon thori, Sperchon longissima, Sperchon compacti lis, Sperchon funda mental is, Sperchon thienemanni, Sperchon plumifer, Lebertia salebrosa, Lebertia lineata, Lebertia glabra, Lebertia f_imb- riata, Lebertia pusi 1 la, Lebertia poroaa, Lebertia harnischi, Lebert i a ho.laa t i ca Torrent i co 1 a anomala. Torrent ico la dudichi, Torrent i co 1 a bara i ca, Torrent i cola longirostris, Hygrobates longiporua, Atractides acutirostris. Atractides arcuatus,i Atrac tides gibberipalpis, Atractides nodipalpis pennata, Atracti des nodipalpis robustua, Atractides walteri /Atractides vagi nalis, Atractides mitisi, Atractides lunipes, Atractidesf iasus, Atractides rivalis, Arrenurus biscissus, Piona conglobota, Piona coccinea, Feltria minuta, Aturus karaman i Türkiye fau nası için; Atractides nodipalpoides n.ş_p., Thyopsis konyaen- sia n.şp. ise bilim dünyası için yenidir. Teşhis edilen türlerin örneklerimiz üzerinden şekilleri çi zilmiş, çeşitli organlarının Ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş ve dünyadaki yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, it has been evaluated water mite species col lected from Konya province and its environment. Totaly, it has been determined 88 species belonging to 18 families. of these; Panisus michael i, Protzia rotundus, Protzia eximia, Protzia invalvaris, Sperchon thori, Sperchon lonqiaaima, Sperchon compactilis, Sperchon fundamental is, Sperchon thi- enemanni, Sperchon plumifer, Lebertia aalebroaa, Lebertia 1 ineata, Lebertia glabra, Lebertia f imbriata, Lebertia pu- silla, Lebertia porosa, Lebertia harnischi, Lebertia holsa- tica. Torrent i co la anomala, Torrent i col a dudichi. Torrent i - cola baraica. Torrent i col a longirostria, Hygrobates longi- porus, Atractides acutirostris, Atractidea arcuatus, Atracti- dea gibberipalpia, Atractidea nodipalpia pennata, Atracti dea nodipalpia robuatua, Atractides walteri, Atractides va ginalis, Atractides mitisi, Atractides lunipes, Atractidea f iaaua, Atractidea rivalia, Arrenurus biacişgus, Pi ona cong- lobota, Piona coccinea, Feltria mi nut a, Aturus karaman i are new records for the Turkish fauna. Atractides nodipalpoides n.şp., Thyopsia konyaenaia n.sp., are new to science. The drawings and measurementsof various organs of identified species and their distributions in the world have been given. Moreover it has been arranged a j^y for the identi fied species