Kahramanmaraş şartlarında farklı azot kaynağı ve dozlarının pamukta (Gossypium hirsutum L.) verim, verim unsurları ve bazı teknolojik özelliklere etkisi
  1. Tez No: 45448
  2. Yazar: CÜNEYT CESUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kahramanmaraş'ta farklı azot kaynaklan ve dozlarının, pamuk bitkisinin (Maraş- 92) verim, verim unsurları ve lif teknolojik özelliklerine etkisini bekirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, 3 farklı azot kaynağı (A.N, A.S ve Üre) ve 5 farklı azot dozu (0,5,10,15 ve20 kg/da) kullanılmıştır. ı ? Araştırmada, bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, bitkideki koza sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, çırçır randımanı, koza ağırlığı, kütlü pamuk verimi, lif inceliği, lif uzunluğu ve lif mukavemeti incelenmiştir. Çalışmada farklı azot kaynaklarının kütlü pamuk verimi dışında incelenen bütün özelliklere olumlu etkisinin bulunmadığı, en yüksek kütlü pamuk veriminin üre uygulanan parsellerden elde edildiği belirlenmiştir. Aynı çalışmada, farklı azot dozlarının ise bitki boyu ve kütlü pamuk verimi dışında incelenen öteki özelliklere önemli bir etkisinin bulunmadığı, en yüksek kütlü pamuk verinıinin, dekara 20 kg N uygulamasından (310.2 kg/da), en yüksek bitki boyunun ise dekara 15 ile 20 kg N uygulamalarından elde edildiği belirlenmiştir. Yine çalışmaya baktığımızda farklı azot kaynaklan ve farklı azot dozlan interaksiyonunun bitki boyuna, odun dalı sayısına, koza sayışma, kütlü pamuk verimine, çırçır randımanına, koza kütlü ağırlığına, lif inceliğine, lif uzunluğuna ve lif mukavemetine bir etkisi görülmemiştir. İncelenen özelliklere ilişkin farklı azot kaynağı X azot dozu interaksiyonunun ise 100 tohum ağırlığı, koza ağırlığı ve lif mukavemeti için önemli olduğu diğer özellikler için ise önemsiz olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it was used three different nitrogen sources (A-N, AS,% and Urea) and five different doses (0,5,10,15 and 20 kg/da) in order to show the effect in fibre technological characteristic of cotton plant, (Maraş-92) yield, and yield componenet. In research it was analised what plant height, number of monopödial branches, number of sympodial branches, number of bolls per plant, seed cotton weight per boll, 100 seed weight, ginning out turn, boll weight, seed cotton yield; fibre finenes, fibre lenght and fibre strenght In this research, the pozitive effect of nitrogen sources except cotton seed yield were not significant in all of the characters which were inventigated, it was seen that the best yield of cotton with seed was available in plot of hand in urea application. In this study^ was effect of significant analysed to other properties of different nitrogen doses, except plant height and seed cotton weight per boll. The seed cotton yield was determined in 20 kg/da nitrogen application (310 kg/da) and the highest yield was determined 15 and 20 kg/da nitrogen application. Again, the result of this study, was effect of not significant interactions of different nitrogen sources and doses plant height, number of monopodial branches, number of bolls per plant, seed cotton yield, ginning outturn, seed cotton weight per boll, fibre finenes, fibre lenght and fibre strenght According to the determined characteristic interactions of different nitrogen sources and nitrogen doses was effect of significant, 100 seed weight and fibre strenght and the it was determined effect of significant for the other characteristics.