Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri tarihi ve üyelik önerileri
Turkish-European Union relations history and membership proposals
- Tez No: 454475
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Avrupa Ekonomik Topluluğunun (AET) oluşumuyla birlikte birçok ülke bu topluluğa üye olmak istiyordu. Türkiye topluluğun gücünü görmeye başlamıştı ve üye olmanın kendisine büyük avantajlar sağlayacağını düşündüğü için üyelik başvurusunda bulunmak istiyordu. Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkileri, üyelik süreci tarihi, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında olan anlaşmalar, gelinen noktalar, gelişmeler ve değişiklikler uzun yıllardır devam etmektedir. 50 yılı aşkın bir sürenin geçmesine rağmen Türkiye halen Avrupa Birliğine tam üye olamamıştır. Üyelik aşamaları Türkiye için çok önemli olsa da aynı zamanda zorlu bir süreç olarak değerlendiriliyordu. Bu çalışmada Türkiye-AB ilişkilerinin nasıl başladığı, üyelik sürecinde imzalanan anlaşmalar, müzakereler, Türkiye'nin üye olamamasının sebepleri, üyelik alternatifi tartışmaları ve önerileri yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Along with the formation of the European Economic Community (EEC), many countries wanted to join this community. Turkey started to see the power of the community and wanted to apply for membership considering that being a member would provide great advantages. Turkey and European Union (EU) relations, history of membership process, agreements between Turkey and the European Union, points reached, developments and changes have been going on for many years. Turkey has not yet become a full member of the European Union, despite the 50 years that have passed. Although membership stages were very important for Turkey, at the same time they were regarded as a difficult process. This study will include how Turkey-EU relations started, agreements signed during the membership process, negotiations, reasons for not becoming a member, discussions and recommendations on membership alternative.