Türkiye'de yaşayan yabancıların hazır giyim sektöründe marka tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik bir çalışma
A study on determining the factors affecting brand preferences in the garment sector of foreigners living in Turkey
  1. Tez No: 454509
  2. Yazar: MORTEZA DELBARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜN KOMŞUOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Globalleşen dünyada, işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve büyümeleri ancak üretim standardizasyonuna uygun işletme yapıları ile olmaktadır. Bu bağlamda ekonomik ve sosyolojik dengelerin hızla değişip güncellenmesi sebebiyle işletmelerin stratejik olarak ayakta kalabilmenin yolu çağın yeniliklerine açık olmasından geçer. Yeni müşteriler kazanma ve varolan müşterileri memnun edebilme çabaları markalaşma kavramını dahada önemli hale getirmiştir. Bu sebeple marka tercihlerinin araştırılması atılacak yeni adımlar için belirleyici rol oynamaktadır. Türkiye'de yaşayan yabancıların marka tutumunu bilmek, Türkiyede bulunan yabancı kişilerle ilgili doğru hedef pazarı belirleyebilmek ve marka tercihlerini bilerek ona uygun stratejiler geliştirmek adına önemlidir. Bu tezde marka ve markalaşma kavramı incelenmesi olup hazır giyim sektöründe marka tercihlerinde hangi faktörlerin daha önemli olduğu belirlenmeye çalışmıştır. Tezde çağın ekonomik ve sosyolojik dengelerinin korunup geliştirilmesi adına marka ve marka yönetimi sürecinin tüketicilerin satın alma eğilimleri üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bu sebeple Türkiye'de yaşayan yabancıların hazır giyim sektöründe yönelimleri ve marka eğilimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, enterprises are able to continue their activities and growth can occur only with the appropriate business structure to production standardization. In this context, the strategic direction of the company due to be updated rapidly changed the economic and social balance undergoes be open to ways to survive era of innovation. winning new customers and existing customers have made significant efforts to be able to satisfy the more the concept of branding. This is why the investi-gation of brand preferences are decisive for new steps to be taken. Knowing the brand attitude of foreigners living in Turkey, to identify the right target market and knowing about the foreigners in Turkey is an important case on behalf of her brand preferences develop appropriate strategies. For this reason, work on the concept of brand and branding have been investigated. This study investigated the era of economic and social stability to protect and im-prove the brand name and brand management processes affect what aspects of con-sumer buying trends. For this reason, trends in the garment industry of foreigners living in Turkey and brand trends were examined by an application.