İlkokul öğretmenlerinin kültürel duyarlı okul iklimine ilişkin görüşleri
Primary school teachers' views on culturally responsive school climate
- Tez No: 832526
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda hızla artan göçmen varlığı, yabancıların eğitimi konusunu gündeme getirmiştir. Konu hakkında yeterli bilgi ve tecrübesi olmayan Türkiye okul yönetici ve öğretmenleri, bir çok problemle karşılaşmışlardır. Bu problemlerin küçük bir kısmını, kendi beceri ve deneyimleriyle veya deneme-yanılma yöntemiyle çözmeye çalışmışlarsa da, genel itibarla gün geçtikçe yaşanan sıkıntılar artmaktadır. Okul bünyesindeki imkan ve olanakları fark ederek harekete geçirmek, okul liderinin desteği, öğretmenlerin kendilerine hazır olarak sunulan müfredatı sınıf ortamına uyarlama becerilerini geliştirmek, velileri eğitime dahil etmek gibi boyutları olan ve eğitim camiamızda neredeyse ismi dahi bilinmemesine rağmen mevcut bazı uygulamalarla benzerlik gösteren“Kültürel duyarlılık”ve bunun okul geneline yayılmış hali olan“Kültürel duyarlı okul iklimi”ne dikkatleri çekmek, kavramı bir örnek üzerinden inceleyerek somutlaştırmak bu araştırmanın ana amacıdır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde gerçekleştirilen araştırmanın verileri, 2022-2023 eğitim – öğretim yılında İstanbul Avrupa yakasında görev yapan, 18 öğretmen ve 3 idareciden elde edilmiştir. Araştırma neticesinde ulaşılan en önemli sonuç, az sayıdaki benzer çalışmalarda ifade edilenin aksine, daha çok müfredat hazırlama konusunda teorik olarak yaklaşık onbeş yıldır devam eden kültürel duyarlı eğitim modeli çalışmalarının, okul iklimine ve sınıfa yansımasının oldukça zayıf olduğudur. Ayrıca yabancıların eğitiminde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik,“Kültürel duyarlı okul iklimi”kavramının, sahip olduğu uluslararası tecrübe ve potansiyelin henüz yeterince fark edilmediği, ne temel eğitim nede akademik camiada hak ettiği ilgiyi görmediği sonucuna ulaşılmıştır. Konuyla ilgili bilimsel araştırma ve uygulamaların hem sayı hem de içerik kalitesi açısından çoğaltılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing presence of immigrants in recent years has brought the issue of education of foreigners to the agenda. Turkiye's school administrators and teachers, who do not have sufficient knowledge and experience on the subject, have faced many problems. Although they tried to solve a small part of these problems with their own skills and experience or by trial and error, the problems experienced in general are increasing day by day.“Cultural sensitivity”, which has dimensions such as realizing and activating the opportunities and possibilities within the school, the support of the school leader, improving the skills of teachers in adapting the curriculum, and involving parents in education, and which is almost similar to some existing practices, although its name is almost unknown in our education community, and its spread throughout the school. The main purpose of this research is to draw attention to the“culturally sensitive school climate”, which is the main purpose of this research. The data of the research, which was carried out in the case study design, one of the qualitative research methods, were obtained from 18 teachers and 3 administrators working in the European side of Istanbul in the 2022-2023 academic year. The most important conclusion reached as a result of the research is that, contrary to what is expressed in a small number of similar studies, the culturally sensitive education model studies, which have been theoretically ongoing for about fifteen years, mostly on curriculum preparation, have a very weak reflection on the school climate and the classroom. In addition, it has been concluded that the international experience and potential of the concept of“culturally sensitive school climate”for the solution of the problems encountered in the education of foreigners has not been noticed enough yet, and neither the basic education nor the academic community has received the attention it deserves. It has been suggested that scientific research and applications related to the subject be replicated in terms of both number and content quality.