Turkish foreign policy towards Africa
Türkiye'nin Afrika dış politikası
- Tez No: 454527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY UĞUR GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Soğuk savaş sonrasında Türkiye kendi dış politikasını küresel sahnede stratejik bir konuma getirme sürecine girişti. Bunun sonucunda, dış politikasında Afrika'ya doğru bir kayma meydana geldi ve artık Afrika'ya karşı daha açık bir politika benimsenmiş durumdadır. Bu tez, Afrika'ya olan bu kaymayı ve dış politika üzerindeki etkilerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Ele alınacak konular arasında geleneksel dış politika, yeni dış politika değişimleri, Türk dış politikasının Sahra-altı Afrika'ya yönelişi yer almaktadır. Türkiye'nin geleneksel müttefikleri ile olan ilişki yapısı, Afrika dış politikasını önemli ölçüde etkilemiştir. Türkiye'nin politika hedeflerinin gerçekleşmesinde hangi farklı oyuncuların ne ölçüde rol oynadıkları da analiz edilmiştir. Türk dış politikasının Afrika lehine dönüşmesi Türkiye'nin Batılı veya Avrupalı müttefiklerinden kayması olmayıp, yerel ve uluslararası siyaset ve ekonomi dinamiklerinin getirdiği bağımsız bir yeniden konumlanmadır.
Özet (Çeviri)
After the Cold war, Turkey embarked on a process of refining its foreign policy to position itself strategically in the global scene. This resulted in a shift in its foreign policy towards Africa such that it is now more open to Africa. This thesis aims at analyzing the shift towards Africa and reflects on the policy formulation. The areas to be covered include the traditional foreign policy, new foreign policy changes, focus of Turkish foreign policy on Sub-Saharan Africa. The nature of Turkey's relationship with its traditional allies has significantly influenced its foreign policy towards Africa. The extents to which the different players have been involved in the realization of the Turkey's policy objectives will be analyzed too. The transformation of Turkish foreign policy in favor of Africa is not a reorientation of Turkey from its Western or Eurasian allies, but an autonomous reposition driven by domestic and international dynamics of politics and economy.