Assessing Turkish foreign policy towards Sub-Saharan Africa: Somalia as a case study
Sahra Altı Afrika'ya yönelik Türk dış politikasının değerlendirilmesi: Bir örnek olay olarak Somali
- Tez No: 690081
- Danışmanlar: PROF. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küresel bir güç rolünün takibinde olan bir ülke olarak Türkiye, tesirini yansıtması için bir arena görevi gören Somali ile iliskilerini ilerletmistir. Son dönemlerde Türkiye, dıs politikasını Afrika ve genel olarak küresel güney ile iliskilerini ilerletmeye yönelik olarak belirledi. Bu tez bir vaka çalısması olarak Ankara'nın Somali'deki aktörlügünü gelistirmek için kullandıgı dıs politika araçlarını incelemektedir. Somali'ye yönelik TDP'yi sürükleyen ve sekillendiren dinamikleri arastırır. Bu çalısma, gerçekçilik(realist), liberal uluslararası siyaset teorisi ve sosyal insacılık olmak üzere üç teorik perspektif üzerine insa edilmistir. Birlikte ele alındıgında teoriler, Türk dıs politikasına rekabetçi olmaktan ziyade eklektik analitik bir yaklasım saglar. Realist perspektif, Türkiye'nin Afrika boynuzunda ve Körfez bölgesinin güneyinde güvenligini saglama ihtiyacına dair içgörüler saglıyor. Ayrıca, Somali'nin Türkiye'ye nasıl güç yansıtma fırsatı verdigini de açıklıyor. Bu tez, liberal uluslararası siyaset teorisinin üzerine insa ederek, Türkiye çıkarlarının güçlü yerel aktörler ve is adamlarının çıkarları tarafından sekillendirildigi hipotezi test ediyor. Bu tezden elde edilen bulgular bu hipotezi onaylıyor. Son olarak sosyal insacılık, Türk dıs politikasını dini ve kültürel yakınlık perspektifinden açıklıyor. Çalısmadan elde edilen bulgular, Türkiye'nin Somali'deki çıkarlarının kültürel ve dini yakınlıgından kaynaklandıgını gösteriyor. Ek olarak, Türkiye-Somali ikili raporların analizi göstermektedir ki dıs politika araçlarını stratejik olarak düzenlemesi, örnegin Somali'nin ihtiyaç ve taleplerini karsılayan saglık ve insani yardımlar, Türkiye'yi basarılıyla önemli bir küresel aktör olarak ortaya çıkarmıstır.
Özet (Çeviri)
As a country in pursuit of a role as a global power, Turkey has advanced its relations with Somalia, which serves as an arena for Turkey to project its influence. Turkey has recently geared its foreign policy towards advancing relations with Africa and the global south in general. This thesis as a single case study looks at what foreign policy tools Ankara employs to advance itself as an actor in Somalia. It investigates the dynamics that drive and shape TFP towards Somalia. The study builds on three theoretical perspectives–realism, liberal theory of international politics, and social constructivism. Taken together, the theories provide an eclectic analytical approach to Turkish foreign policy, rather than a competitive one. The realist perspective provides insights on Turkey's need to maintain security in the horn of Africa and south of the gulf region. It also explains how Somalia provides Turkey the opportunity to project power. Building on the liberal theory of international politics, the thesis tests the hypothesis that Turkey's interests is shaped by interests of powerful domestic actors and businessmen. Findings from this thesis corroborates this hypothesis. Finally, social constructivism explains Turkish foreign policy from the perspective of religious and cultural affinity. Findings from the study suggests that Turkey's interests in Somalia is driven by its cultural and religious affinity. Additionally, analysis of Turkey-Somalia bilateral reports indicate that Turkey has successfully emerged an important global actor by strategically devising foreign policy tools, such as health and humanitarian aid, that meet the needs and demands of Somalia.