Impact of OPEC policies over the global economy: Case of USA
OPEC politikalarının küresel ekonomi üzerinde etkisi: ABD örneği
- Tez No: 454530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmaya dayalı çalışma, OPEC politikalarının küresel ekonomik görünümü tarihsel olarak nasıl şekillendirdiğini Amerika Birleşik Devletleri örneğiyle açıklamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, OPEC politikalarını ön plan düzeneği şeklinde kullanan ABD'nin küresel ekonominin güçlenmesindeki rolünü derinlemesine araştırmak ve süper güç ABD'den etkilenen OPEC politikaları sebebiyle dünya ekonomilerinin (özellikle de gelişmekte olan ülkelerin) karşılaştığı temel sorunlara ilişkin bir anlayış ortaya koymaktır. Ayrıca ABD'nin petrol bakımından OPEC'e olan aşırı bağımlılığını azaltma hususunda nasıl çaba sarf ettiğine ve petrol bağımsızlığı kazanmak adına ulusal kaynakları nasıl korumayı ve geliştirmeyi amaçladığına da değinilmektedir. Çalışma, OPEC politikalarının sonuçlarının, özellikle OPEC üyesi ülkelerle pekiyi ilişkileri olmayan ABD'ninki olmak üzere, dünya ekonomilerini şekillendirmede nasıl yardımcı olduğunu incelemek üzere karma metodolojiler kullanarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research-based study identified how OPEC policies have historically shaped global economic outlook; with a case example of United States. The main aim of this study was to reflect upon US's role in strengthening of global economy using OPEC's policies as the frontline mechanism and demonstrate an understanding of the key challenges confronted by world economies (especially emerging countries) by OPEC policies influenced by the super-power US. This also mentions how US has made efforts in reducing its overdependence on OPEC for oil, and how it aims to preserve and enhance national resources so as to gain oil independence. The study was directed using mixed methodologies to examine how the consequences of OPEC policies are helping shape world economies, especially of the US since it does not have very good relations with the OPEC member states in particular.