Kahramanmaraş şartlarında yetiştirilebilecek makarnalık buğday (Triticum durum) çeşitlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 45455
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Kahramanmaraş şartlarında, yöreye uyum sağlayabilecek makarnalık buğday (Triticumdurum Desf.), çeşitlerinin belirlenmesi amacıyla, verim ve verim unsurlarının birlikte ele alındığı bu çalışmasa, elde edilen sonuçları aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür; 1-Çeşit ve hatların bitki başına kardeş sayısı 1,0 ile 2,3 arasında değişim göstermiştir.Bitki başına kardeş sayısı bakımından çeşit ve hatlar arasındaki farklılıkların istatistiki olarak önemsiz olduğu belirlenmiştir.Bitki başına kardeş sayısı, en az Maxcali-75 çeşidinde en yüksek Yav“S”/H. Red hattında tespit edilmiştir. 2-Metrekaredeki çıkış sayısı çeşit ve hatlara göre 249 ile 485 arasında değişim göstermiş, metrekaredeki çıkış sayısı bakımından çeşit ve hatlar arasındaki farklılıkların istatistiki olarak önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
78 6. SUMMARY The aim of this field research was to determine the relationships between yield and yield components and durum wheat varieties (Triticum durum Desf. ) to be adapted to Kahramanmaraş conditions,, The results obtained from this research can be summarized as follows, 1- The differences among the varieties/lines for number of tillers per plant were insignificant. The number of tillers per plant changed from 1,0 to 2.3. Mexıcali -75 and Yav“S”/H.red had the least and highest number of tiller per plant respectively.