Kuantum renk dinamiğinde gluon ve kuark propagatorlarının tek ilmekli yaklaşımda hesabı
The Calculations of the quark and gluon propagators in qcd in the one-loop approximations
  1. Tez No: 45472
  2. Yazar: JALE YILMAZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ELŞEN VELİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, şiddetli etkileşmenin teorisi olan KRD 'deki baza problemler ele alınmıştır. Bilindiği gibi şiddetli etkileşme sabiti yalnız momentumun büyük değerlerinde sıfıra yaklaşır ve g^l olur. Şiddetli etkileşmeye ait olan ve asimtodik özgürlük denen bu özellik büyük enerjilerde pertürbasyon teorisini kullanmamıza imkan verir. Lorentz ayarında Standart Feynman kurallarım kullanılarak tek ilmekli yaklaşımda gluon propagatoru, kuarklann kütle operatörü ve kuark-gluon etkileşme tepe fonksiyonu hesaplanmıştır. Hesaplarda teorinin doğasından gelen ıraksamalarla karşılaşılmıştır. Bunları ortadan kaldırmak için boyutsal düzenleme yapılmıştır. Düzenlemeden sonra, ıraksamalar kutuplar şeklinde görünmüştür. Yukarda belirtilen diyagramlar hesaplandıktan sonra, minimum çıkarma yöntemini kullanarak renormalizasyon işlemi yapılmış, renormalizasyon sabitleri hesaplanmış, ekterimler için renormalizasyon ifadesi bulunmuştur. Sonuçta, ıraksamalardan arınmış ifade elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is examined some problems in KRD which is the theory of strong interaction. As it is known, strong coupling constant only approaches to the zero in high values of the momenta and g ^ 1 becomes. By the help of this property, which is called asimtodic freedom, peturbation theory can be used in high energies. In Lorentz gauge, by using Standart Feynman diyagrams we evaluated gluon propagator, mass operator of quarks and quark-gluon interaction vertex function in one-looped approximation. In accounts, it is met divergences that come from the nature of the theory. In order to eliminate these, it is used dimensional regularization. After regularization, divergences appear as poles. After evaluation of the diagrams which are mentioned above, renormalization operation is done using minimum subtraction method, it is evaluated renormalization constant and finally renormalization expression is found for the counterterms. In the end, it is provided expressions without divergences.