Üç hadrondan oluşmuş bazı hadronik moleküllerin faddeev denkleminin sabit merkez yaklaşıklığı ile araştırılması
Investigation of the faddeev equation of some hadronic molecules composed of three hadrons with the fixed-center approximation
  1. Tez No: 935402
  2. Yazar: MERVE ALEYNA AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hadronlar, bildiğimiz tüm maddenin büyük bir kısmını oluşturur. Bu nedenle hadronların etkileşmeleri ve iç yapılarını anlamak parçacık fiziğinin en önemli ve popüler konularından biridir. Hadronların teorisi Kuantum Renk Dinamiğidir. Kuantum Renk Dinamiği, kuarkların güçlü kuvvetlerin aracı parçacıkları olan gluonlar ile etkileşimlerini tanımlar. Kuantum Renk Dinamiğinde pertürbasyon teorisi güvenli bir şekilde kullanılamadığından pertürbatif olmayan teorilere gereksinim vardır. Üniter Kiral Pertürbasyon Teorisi Hadron Fiziğinde güvenle kullanılan en güçlü pertürbatif olmayan teorilerden biridir. Kuark modele göre hadronlar; üç kuarktan oluşan baryonlar ve bir kuark ve bir antikuarktan oluşan mezonlar olarak sınıflandırılırlar. Ancak doğadaki tüm hadronların basit mezon veya baryon yapısında olmadığı yapılan deneylerde görüldü. Kuark model çerçevesinde açıklanamayan bu hadronlar, egzotik hadronlar olarak adlandırılır. Egzotik hadronlara tetrakuarklar, pentakuarklar, hibritler, gluon topları ve molekül durumlar örnek verilebilir. Bu çalışmada, birçok deney ve teori grubu tarafından yaygın bir şekilde çalışılan egzotik moleküllere odaklandık. Üç mezon içeren bazı egzotik durumları Faddeev Denkleminin Sabit Merkez Yaklaşıklığı Yöntemini kullanarak Üniter Kiral Pertürbasyon Teorisi çerçevesinde inceledik. Bu tezde üç mezon durumları πD∗D ∗ ve KD“ ∗D”∗, Faddeev Denklemlerinin Sabit Merkez Yaklaşıklığı yöntemi kullanılarak araştırıldı. Bu yöntemde D“ ∗D”∗ ve D∗D ∗ küme olarak alındı ve sırasıyla K ve π'un bu kümelerden saçılması araştırıldı. KD“ ∗ ve πD∗ iki mezon saçılmalarının genliği BetheSalpeter denklemi çözülerek elde edildi. πD∗D ∗ üç mezon durumunun yaklaşık 4150 MeV kütleye ve Γ = 130 MeV genişliğe sahip yarı bağlı egzotik molekül durum olduğu sonucu elde edildi. Bu egzotik molekülün Ι L(�MN) =?? (??? ) bilinmeyen kuantum sayılı, kütlesi 4153.DJ -/D MeV ve genişliği 136.DJ -P+ MeV olan �(4160) mezonuna karşılık gelebileceği öngörüldü. KD”∗D" ∗ durumu için ise üç mezon durumunun kütlesi 4570 MeV ve genişliği Γ = 100 MeV olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Hadrons constitute a large portion of all the matter we know. Therefore, understanding the interactions and internal structures of hadrons is one of the most important and popular topics in particle physics. The theory of hadrons is Quantum Chromodynamics (QCD). Quantum Chromodynamics describes the interactions of quarks with gluons, the mediator particles of the strong force. Since perturbation theory cannot be safely applied in Quantum Chromodynamics, non-perturbative theories are required. Unitary Chiral Perturbation Theory is one of the most reliable non-perturbative theories used in hadron physics. According to the quark model, hadrons are classified as baryons, which consist of three quarks, and mesons, which consist of a quark and an antiquark. However, experiments have shown that not all hadrons in nature have a simple meson or baryon structure. These hadrons, which cannot be explained within the framework of the quark model, are called exotic hadrons. Examples of exotic hadrons include tetraquarks, pentaquarks, hybrids, glueballs, and molecular states. In this work, we focused on exotic molecules that are widely studied by many experimental and theoretical groups. We examined some exotic states containing three mesons using the Fixed Center Approximation to the Faddeev Equations Method within the framework of Unitary Chiral Perturbation Theory. In this thesis, three-meson states and were investigated using the Fixed Center Approximation to the Faddeev Equations Method. In this method, and were considered as clusters, and the scattering of and from these clusters was analyzed. The amplitudes for the two-meson scatterings and were obtained by solving the BetheSalpeter equation. It was concluded that the three-meson state is a quasi-bound exotic molecule with a mass of approximately 4150 MeV and a width of 130 MeV. It was predicted that this exotic molecule might correspond to a meson with unknown quantum numbers, a mass of 4153.DJ -/D MeV, and a width of 136.DJ -P+ MeV. For the state, the mass of the three-meson state was found to be 4570 MeV, with a width of 100 MeV