Karia'nın Arkaik ve Klasik Dönemlerinde ana tanrıça kültleri
The gooddess cults in Archaic and Classi̇cal period of Cari̇a
- Tez No: 454802
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT AKKURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Güney Batı Anadolu coğrafyasını kapsayan Karia Bölgesi'nin temel alındığı bu tezde, bölgenin Arkaik ve Klasik dönemlerine ait tanrıça kültleri incelenip tartışmaya açılmış ve konu, mitoslar, ritüeller, tapınaklar, açık hava tapınakları ve tanrıça imgeleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Özellikle Hellenistik Dönem'in siyasal ve ekonomik koşullarıyla birlikte, iç içe geçmeye başladığını gördüğümüz ana tanrıça kültlerinin birbirlerinden bağımsız bir şekilde izah edilebilmesi, dönemin kültürel yapısını anlayabilmemiz için büyük önem arz etmektedir. Çoğu kez bir kültür etkinliği içinde değerlendirilen kültler, sanıldığının aksine, antik dönem boyunca siyasal, sosyal ve ekonomik eylemlerin hep odağında yer almıştır. Dolayısıyla bir kültün anlaşılması, aynı zamanda hem toplumsal yapının, hem siyasal düzenin hem de ekonomik gücün anlaşılmasıyla eşdeğer bir rol üstlenmektedir. Ayrıca başlığa taşıdığımız konu, Karia özelindeki belli başlı tanrıça kültleri üzerinden Arkaik ve Klasik dönemlerin inanç algısını tartıştığı için, pek çok soruna değinmeyi de zaruri kılmaktadır. Bu sorunların başında, kültler söz konusu olduğunda bilim insanlarının yararlanacakları metotların karmaşık yapısı gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is based on the Karia Religion located on the South-Western Anatolian geography, the cults of the goddess of Archaic and Classical periods of the region are being studied, discussed, subject matter, myths, rituals, temples, open air temples and goddess images. Especially the political and economic conditions of the Hellenistic Period, the main goddess cults which we saw to begin to pass inward can be evaluated independently from each other, it is of great importance that we can understand the cultural structure of the period. Cults, often judged in a cultural activity, have always been involved in political, social and economic activities during the antiquity, contrary to what is believed. Thus, a culture understanding assumes a role equivalent to the understanding of both social structure, political order and economic power at the same time. In addition, the issue we carry on the title makes it essential to address many problems, as the archaic and classical periods discuss the perception of faith over the major goddess cults in the particular of Karia. At the beginning of these problems comes the complex structure of the methods scientists will benefit when it comes to cults.