Ceramic artworks analysis in architectural public areas
Mimari kamu alanlarında seramik sanatlar analizi
  1. Tez No: 454892
  2. Yazar: MOHAMMAD RASSIZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Özet Bu araştırmanın amacı, insanlık tarafından yapılan geç çağlar, orta çağlar ve günümüz çağdaş sanatı boyunca seramik eserlerinin tasarım ve üretim yöntemleri, biçim ve desenlerinin karşılaştırılmasıdır. Sanayileşme sanat ve tasarım ilkelerini değiştiren orta çağlardan sonra seramik sanat eserleri daha soyutlanmış ve kavramsal hale gelir. Herhangi bir kültür ve uygarlıkta, o kültür ve döneme ait formal lere göre farklılık arzetmektedir. Buna odaklanacak olan şey, seramiklerin tasarım ilkeleri ve kamusal alanlardaki sanat akımları arasındaki disiplindir. Bu benzetme, insanın farklı kültür ve uygarlıklarda yaptığı seramik ürünlerin özel biçim ve desenlerine ve güzel sanatların yapısına dayanan çağdaş bir seramik sanatı olarak benim kendi kavramsal çalışmalarımıza göre yapılır. Metin açıklamasına ve görsel örneklere göre, geleneksel eserler gibi eski seramik sanat eserleri arasında bir karşılaştırma yapmaya çalıştım; camlarla, tuvaletlerle ve geleneksel camlarla kaplanmış kahverengi, turkuaz, beyaz gibi geleneksel tekniklerle yapılmış medreseler , Mavi ve kırmızı renklerle çağdaş sanat akımında modern seramik sanatları. Ayrıca, bu karşılaştırmayı, disiplinlerarası seramik sanatı olarak adlandırılan yeni bir seramik resmi tatımı yaratmak için yapmak istiyorum.
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of this research is, a comparison between the methods of design and production of ceramic works, it's forms and patterns, during the late ages, middle ages and today's contemporary art, made by mankind. After the middle ages that Industrialization changed art and design principles, ceramic artworks become more abstracted and conceptual. In any culture and civilization it poses different according to the formals of that culture and period. What is going to be focused on it, is the design principles of ceramic and it's discipline between the art movements in public areas. This analogy is according to the special forms and patterns of the ceramic products, made by human, in different culture and civilizations, and my own conceptual works as a contemporary ceramic art, based on the structure of fine arts. According to the text description and visual samples, I tried to make a comparison between the old ceramic art works in the past, like traditional works, appears in mosques, iwans and medreses made by traditional techniques, like tiling and conventional glazing like turquoise, white, blue and red color and modern ceramic artworks in the contemporary art period. Furthermore I would like to make this comparison to create a new taste of ceramic artwork called interdisciplinary ceramic art.