Bir terapi olarak sanat
Art as a therapy
  1. Tez No: 454894
  2. Yazar: BERİL TAŞKENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Fine Arts, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sanat ürünleri üstüne ilk kilinik /deskriptif incelemeler, 19. Yüzyılın son çeyreğinde (1876-1888) Max Simon ve suç hukuku uzmanı Cesare Lombroso tarafından yapılmıştır. Simon ve Lombroso bu ürünlere hastalık belirtilerini aramak için bakmışlar ve psikotik hastaların sanat ürünlerindeki sitilizasyon ve sembolizasyonu inceleyen çalışmaları psikozların deskriptif sınıflamasına katkı sağlamıştır. Paul Meunier öncülüğünde bir grup ise bu ürünleri“iç dünyanın dışa vurumu ve yaratıcılık”açısından incelemiştir. Dönemin resmi sanat söylemi ise, bu yapıtların“ifadenin ilkel biçmi”şeklinde niteleyerek ilgi alanından dışlamıştır. Daha sonra Mohr (1906-1907), psikotik hastaların teşhisine dönük çalışmalara katkı sağlayıcı denemelerde bulunmuştur. Mohr, çok iyi planlanmış, teşhis amaçlı deneyimsel çizimler üzerine incelemeler yaparak hastaların sanat ürünlerinde görülen ortak özellikleri incelemiştir. Bu erken deneyimsel çizim testleri, bugün psikotik ve nörotik bozuklukların teşhisinde yaygın olarak kullanılan bazı testlerin gelişimini hazırlamıştır. Hastaların yaptığı sanat ürünlerini toplayarak“Heidelberg Collection”olarak bilinen çok geniş bir koleksiyon oluşturan Hans Prinzhorn (1916-1926), bu yolla onların içsel psikolojik süreçlerini incelemiştir. Prinzhorn, psikotik sanata estetik açıdan yaklaşmış ve psikotiklerin, çocukların ve ilkel insanların sanat ürünlerinde görülen benzerliklere dikkati çekmiştir. Bu tezde genel olarak sanatı, özel olarak da resim sanatını bir terapi aracı olarak kullanabilirmiyiz bunu sorguladık. Pek çok hasta için resim sanatı terapötik özellikler göstermektedir. Öyleki klasik terapi araçlarından kimi zaman daha etkili olduğu görülmektedir. Hatta kimi ağır psikolojik sorunları olan bazı ressamların doğrudan resim yaparak kendilerini tedavi ettikleri bile söylenebilir. Van Gogh bunlardan en bilinen örnektir. Dolayısıyla resmi sadece sanat değil aynı zamanda terapi aracı olarak görmek onun ne kadar evrensel bir dili olduğunu göstermektedir(Eren;1998;11).
Özet (Çeviri)
The first clinical/descriptive studies on art products have been done by Max Simon (1876-1888) and crimanal lawyer Cesare Lombroso, in the last quarter of 19th century. Simon and Lombrosso looked up these products for disease symptoms and the studies on stylization and symbolization of these psychotic patients on their products has contributed descriptive classification of psychosis. These products are analysed by a group pioneered by Paul Meunier, according to“exhibition of interior and creativity”. The official art expression of the era excluded these work of arts by qualifying them as“primitive expression method”. Later, Mohr (1906-1907), had supplementary trials for diagnosis of psychotic patients. Mohr examined the common charecteristics of the patients' art Works by examining well planned, diagnostic experimental drawings. These early experimental drawing tests prepared the development of today's common diagnostic tools of psychotic and neurotic disturbances. Hans Prinzhorn (1916-1926) has examined inner physocological processes by collecting the patients' work of arts with help of a wide collection called“Heidelberg Collection”. Prinzhorn, approached the psychotic art aesthetically and took attention to the similarities of the psychotics, children and primitive humans' art works. In this thesis, we interrogated the possibilities of using arts in common and pictorial art in private as a theraphy tool. Pictorial art shows therapeutic properties for many patients, so that, sometimes it appears to be more effective than conventional therapy tools. Even there are some examples of some painters who have severe psychological problems cured themselves directly by painting. Van Gogh is the most famous example of this. Thus, painting being not only art but also as a therapy tool shows it has an universal language (Eren;1998;11).