Sanatın iyileştirme ve sağaltıcı etkisi üzerine bir inceleme
Art improvement and retailer an investigation on the effect
  1. Tez No: 577398
  2. Yazar: GAMZE KONYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Görsel sanatların dili renkler, şekiller, çizgiler ve görüntülerden oluşur ve bizimle kelimeler olmadan konuşur. Sanat tedavi ise sözel olmayan sanatın dilini kişisel gelişim, iç görü ve dönüşüm için kullanan bir yaklaşım sunar. Kısaca sanat, o içimizdeki düşüncelere, duygulara, duyumlara uzanan, dış dünya ve deneyimlerimizi bağlayan bir yoldur. Bireysel ifade yoluyla yaşamı zenginleştirilen anlamlar yaratmamıza yardımcı olur. Sanat terapisi; semboller, metaforlar, görsel imgeler ve sanat oluşturma sürecini kullanarak danışanı iyileştirmeyi amaçlar. Dışavurumcu Terapistler çeşitli sanat dallarını ve yaratıcı süreci; güçlenmesi gereken alanları geliştirmek ve sağlık ve iyilik duygusunu desteklemek amacı ile kullanır. Amerikan Sanat Terapi Birliği sanat terapisini“hastalık, travma yada yaşamlarında güçlük çeken kişilerin yada kişisel gelişimini artırmayı hedefleyen kişilerin, bir profesyonel eşliğinde sanatı iyileştirici amaçlı kullanmaları”olarak tanımlamıştır. Art Heals adlı kitabında McNiff, sanatın acıyı kabul edip, sonrasında bir şeyler yapmaya başlayarak insanı iyileştirdiğini söylemektedir. Sanat terapisinin iyileştirici, değiştirici ve yeni bir yaşam yaratıcı güçlerinin tek başına araştırmalar yaparak bulunamayacağını, ancak danışanla birlikte sürece tanıklık edilerek gözlenebileceğini belirtmiştir. Bir sanat yapıtı, şifa bulmanıza yardım ettiği ölçüde önemli kabul edilebilir. Bir eserin“iyi”veya“kötü”olması, içsel ihtiyaçlarınıza ne ölçüde cevap verdiğine, tanımlamış olduğumuz (bellek zayıflığından, farkına varmadığımız küçük detayların değerini bilemeyişimize kadar) yedi psikolojik zaaftan birine ne ölçüde derman olduğuna bağlı olabilir (Botton,Armstrong, 2013, s.72). Psikoterapi kavramı kişinin kendini tanıması ve çözümlerine ulaşabilmede gerekli psikolojik zeminin oluşturulmasıdır. Bu ortamda kişinin kendini en iyi ifade edebileceği durumlardan biri sanattır. Sanatın kullanım amaçlarından birisi de bireylerin kendini ifade ettikleri psikolojik olarak kendilerini rahat hissettikleri uygulamalardır. Amerikan Sanatta Terapi Birliği (1985) belirttiği gibi sanatla terapi öğrencilerin kişisel problemlerini (potansiyellerini) sözlü veya farklı ifadelerle ortaya koymalarına izin vermektedir. Bilinçdışı ve bilinçaltı çatışma ve kargaşalarda sanatın grafik ve plastik ifadelerini kullandırılması hastaların gelişim ve iyileşmesinde imkân sağlar. Çevre ile bağlarını koparan kişiler, sanatın yöntemleri uygulandığı süreç içinde kendilerini buldukları ve seyrettikleri bir ayna olarak görürler. 1940 ve 50'li yıllarda akıl hastanelerinde bu konuda gönüllü çalışan kişiler, hastaların resimle terapi (iyileştirme) konusunda psikiyatristleri ikna etmişlerdir. İki boyutlu yüzey üzerine yapılan resimler hastaların iyileşmesi sırasında ipuçları bulmamızı sağlar. Görsel Sanat terapi Sigmund Freud ve Carl Jung'un teorilerinde geliştirerek hastaların kişilik kavramlarına başka bir pencereden bakmamızı sağlamıştır. Türkiye'de sanat terapisine yönelik ilginin arttığı görülmektedir sanatla terapi programlarını değerlendirmek için yapılan çalışmaların incelenmesi amaçlanmıştır. Sanat terapi kişinin kendini tanıması, çözümlemesi, bilinçaltı ve bilinçdışı çalışmalarda danışanlarının iyileşmesini sağlamaktadır. Görsel sanatlar semboller, çizgiler, metaforlar ve görsel imgelerle kelimelere ihtiyaç duymadan bizimle konuşur iletişime geçer. Bu bilgiler doğrultusunda görülüyor ki sanat terapi için görsel sanatlar kişinin kendini çözümlemesi ve ifade edebilmesi için en iyi disiplinlerden biridir. Dolayısı ile bu çalışma sanatın sağaltıcı etkisi üzerine ele alınmıştır. Bu tez ile sanatın iyileştirme ve sağaltıcı etkisi incelenecektir. Bu bağlamda problem; görsel sanatların dışavurumcu ya da yaratıcı sanat terapileri bağlamında kullanılma yolları, sanatın bu alandaki iyileştirici etkileri ve yaklaşımlarını saptayarak, Türkiye'de görsel sanatlar alanında yaratıcı terapiler nasıl ve hangi yolla kurumsallaşmakta olduğunu ve bu konuda yapılan çalışmalar incelenecektir. Bu araştırmanın yöntemi ise karma yöntemdir. Öncelikle literatür taraması ile bilgiler elde edildi daha sonra durum çalışması ile ilgili bilgiler nitel araştırma deseninden elde edildi, görüşmeler yapıldı aynı zamanda ilgili dokümanlar incelendi.
Özet (Çeviri)
The language of visual arts consists of colors, shapes, lines and images and speaks to us without words. Art treatment, on the other hand, offers an approach that uses the language of non-verbal art for personal development, insight and transformation. In short, art is a way that connects our external world and our experiences, reaching out to the thoughts, feelings and sensations within us. It helps us create meaning that enriches life through individual expression. Art therapy; It aims to improve the client by using symbols, metaphors, visual images and the art creation process. Expressionist Therapists are involved in various art and creative processes; develop areas that need strengthening and support the sense of health and well-being. The American Art Therapy Association has defined art therapy as“the use of art for the purpose of healing art, accompanied by a professional, for those who are sick, traumatic, or have difficulty in improving their personal development yaşam. In Art Heals, McNiff says that art accepts pain and then heals a person by starting to do things. He stated that the healing, modifying and new life-creating forces of art therapy cannot be found by doing research alone but can be observed by witnessing the process with the client. An artwork can be considered as important as it helps you find healing. Whether a work is ”good“ or ”bad" may depend on how much it responds to your inner needs, how much it suffers from one of the seven psychological weaknesses that we have defined (from memory weakness to the inability to appreciate the small details we don't realize)(Botton,Armstrong, 2013, s.72). The concept of psychotherapy is the formation of the necessary psychological base for the person to know himself / herself and to reach solutions. Art is one of the situations where one can express himself best in this environment. One of the aims of art is to express individuals' self-expression and psychological well-being. As stated by the American Association for Therapy in Art (1985), art therapy allows students to express their personal problems (potentials) verbally or in different expressions. The use of graphic and plastic expressions of art in unconscious and unconscious conflicts and turmoil allows the development and recovery of patients. Those who break their ties with the environment see themselves as a mirror in which they find and watch the methods of art. In the 1940s and 50s, people who worked voluntarily in mental hospitals convinced psychiatrists of patients' visual therapy. The pictures on the two-dimensional surface allow us to find clues during the patient's recovery. Visual Art therapy was developed in the theories of Sigmund Freud and Carl Jung, allowing us to look at patients' concepts of personality from a different perspective. Turkey has seen increased interest towards art therapy was aimed to evaluate the work done to assess the art therapy program. Art therapy enables the self-recognition, analysis and improvement of the clients in the subconscious and unconscious works. Visual arts communicate with us without the need for words with symbols, lines, metaphors and visual images. According to this information, visual arts for art therapy is one of the best disciplines for self-analysis and expression. Therefore, this study has been discussed on the therapeutic effect of art. With this thesis, the healing and healing effects of art will be examined. In this context, the problem; visual art of expressive or paths used in the context of creative arts therapies, art pinpointing the curative effect and approaches in this field, creative therapies in the field of visual arts in Turkey is being institutionalized how and in what ways, and will examine the work done in this regard. The method of this study is mixed method. Firstly, information was obtained through literature review, then information about case study was obtained from qualitative research design, interviews were conducted and related documents were examined.