Stomalı hastalarda yaşam kalitesinin ve eğitim gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life in stoma patients and their educational needs
  1. Tez No: 454984
  2. Yazar: DENİZ NALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma kolon rektum kanseri tanısı taşıyan ve stoma açılan hastalarda yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Eylül 2015- Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul'da bir Kanser Merkezi ve Özel Hastanede Kemoterapi Ünitesinde ayaktan kemoterapi tedavisi uygulanan veya yatmaktan olan 43 hastada gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında hasta bilgi formu ve Yaşam Kalitesi ölçeği kullanıldı. Çalışmada hastalarda; hastaların kişisel özellikleri, hastalık ile ilgili özellikleri ve yaşam kaliteleri araştırıldı. Çalışmamıza katılan hastaların çoğunlukla 40-49 yaş aralığında olduğu, çoğunluğunun lise ve üstü öğrenim görmüş kişiler olduğu belirlendi. Hastalar hastalık özellikleri açısından değerlendirildiğinde ise çoğunluğunun kolon kanseri olduğu ve ameliyat sonrası kemoterapi tedavisi aldığı belirlendi. Araştırmamızda çıkan sonuçlar doğrultusunda hastaların en çok sosyal kaygılarında artış ve psikolojik iyilik puanlarında düşme olabildiği görüldü. Hastaların kimlerle yaşadıklarının da fiziksel iyilik hallerinde değişikliğe neden olabildiği görüldü. Hastaların sosyal kaygılarının giderilmesinde hemşirelerinden, aileden, ve diğer kaynaklardan destek gereksinimlerinin olduğu görüldü. Özel dal hemşirelerinin sürecin başlangıcından itibaren başlayarak izleme ve destekleme süreçleri ile ilgili kanıta dayalı uygulama gerçekleştirmeleri kapsamında önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to evaluate the life quality of the patients who are diagnosed with colon rectum cancer and has open stoma.This study is made on a data base of 43 patients who received ambulatory and in-patient chemotherapy treatments center and a cancer unit of a private hospital in Istanbul, in between September 2015 and December 2015. Patient information sheet and quality of life scale are used ort he data collection.In the study, the patients' personal characteristics, characteristics of the disease, and life qualities are examined. Patients who joined to our study are mostly in 40-49 age range and most of them are high school graduate or post graduate people. From the point of the disease, they are mostly diagnosed with colon canser and received chemotheraphy treatment. In accordance with the outcome of the study, it is seen that there is an increase in social anxiety and a decrease in psychological well-being scores of the patients. It is seen that, people who are living with the patients could cause a change in their physical well-being. It is understood that support from the nurses, family and other sources are necessary in solving the social anxiety problems of the patients.The study gives suggestions to specialist nurses concerning the implementation of the evidence-based nursing practices in tracking,and supporting the processes from the beginning.