Ameliyat sonrası dönemde hastaların iyileşme durumlarının ve bakım gereksinimlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of recovery status and care needs of postoperative patients
  1. Tez No: 454985
  2. Yazar: SİBEL KAVRAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma ameliyat sonrası dönemde hastaların iyileşme durumları ve bakım gereksinimlerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmış tanımlayıcı-kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırma örneklemini cerrahi girişim geçiren 80 hasta oluşturdu. Hastaların ameliyat sonrası dönemde ağrı varlığı gibi semptomlar ve ameliyat sonrası destek gereksinimi“İyileşme Kalitesi Anketi”kullanılarak değerlendirildi. Hastaların ameliyat sonrası hareket düzeyleri ve hareket ile ilgili yaşadıkları güçlükler“Hasta Hareketlilik Ölçeği”ve“Gözlemci Hareketlilik Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 17.0 programı kullanılarak analiz edildi. Ameliyat sonrası dönemde İyileşme Kalitesi Anketi toplam puanı 162,75 ± 20,81,“Fiziksel Rahatlık”alt boyutu puan ortalaması 48,78 ± 7,16,“Duygusal Durum”alt boyutu puan ortalaması 37,19 ± 5,05,“Hasta Desteği”alt boyutu puan ortalaması 30,46 ± 3,78,“Hareket Özgürlüğü”alt boyutu puan ortalaması 20,06 ± 3,54 ve“Ağrı”alt boyutu puan ortalaması ise 26,26 ± 4,37 bulundu. Ölçeğin en düşük puanını“Orta şiddette ağrı”maddesi (3,34 ± 0,73) aldı. Bu sonuç hastaların ameliyat sonrası dönemde ağrı kontrolü konusunda desteğe gereksinimleri olduğuna işaret etmektedir. Hastaların %53,8'i yatak içinde bir taraftan diğer tarafa dönerken, %38,8'i yatak kenarında oturmak için ve %38,8'i odasında yürürken sözlü uyarı ve fiziksel yardım aldıkları, %37,5'inin ise yatak kenarında sözlü uyarı ile bağımsız olarak ayağa kalkabildikleri belirlendi. Hastaların yatak içinde bir taraftan diğer tarafa dönme ve yatak kenarında oturma işlevini bağımsız olarak gerçekleştiremedikleri saptandı. Ameliyat sonrası dönemde“İyileşme Kalitesi Anketi”ölçeği puan ortalamaları ile Hareketlilik Ölçeği puan ortalamaları arasında negatif yönde ilişki belirlendi (rs= -0,43 ile -0,67, p< 0,01). Bu araştırma bulguları; ameliyat sonrası dönemde hastaların semptom kontrolü konusunda desteğe gereksinimleri olduğunu, mobilizasyon ve hareket düzeyini geliştirmeye yönelik girişimlerin ameliyat sonrası hastaların genel durumunun olumlu yönde etkileyeceğini göstermesi adına anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to evaluate the recovery status and care needs of postoperative patients. This study adopted a descriptive, cross-sectional design. The research sample comprised 80 patients underwent surgery. The presence of postoperative symptoms such as pain and post-operative supportive care needs were assessed using“Quality of Recovery-40 Questionnaire (QoR-40)”. The mobility difficulties experienced by patients and activity level during postoperative period were evaluated using“Patient Mobility Scale”and“Observer Mobility Scale”. The data were analyzed using SPSS 17.0 software. Mean score of total QoR-40 scale was 162.75 ± 20.81, and 48.78 ± 7.16 for“Physical Comfort”subscale, 37.19 ± 5.05 for“Emotional State”subscale, 30.46 ± 3.78 for“Patient Support”subscale, 20.06 ± 3.54 for“Physical Independence”subscale, and 26.26 ± 4.37 for“Pain”subscale.“Moderate pain”item of QoR-40 scale obtained the lowest score (3.34 ± 0.73). These results suggest that the surgical patients during postoperative period needed support for pain management. More than fifty percent of patients (53.8%) needed a verbal prompting and the physical assistance for moving from one side to the other side of the bed, 38.8% needed support for sitting by the bed and 38.8% for performing walking activity in their room. The results showed that the patients were unable to turn independently from one side to the other side of the bed bedside. There was a negative relationship between“Quality of Recovery-40 Questionnaire”mean scores and“Mobility Scales”mean scores (rs = -0.43 to -0.67, p< 0.01). The research findings showed that patients in postoperative period need support for management with postoperative symptoms and interventions for improving mobilization and physical activities and these interventions may lead to more effective postoperative recovery.