Granülosit-Makrofaj Koloni Stimule Edici Faktör Gen Polimorfizm Ve Mutasyonlarının Erken Gebelik Kayıpları Üzerine Etkisi
The effect of Granulocyte-Macrophage Colony Stimulating Factor Polymorphısm And Mutations In Early Pregnancy Loss
- Tez No: 455005
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sitokinler gestasyonel sürecin temelini teşkil eden“immünolojik adaptasyon”ve“gelişimin”en önemli mediatörleridir. Başarılı bir gebelik bir yandan yeni doku gelişimleri, invazyon ve yeni bir yapılanma (fetal ve plasental formasyon) gibi olayların eksiksiz tamamlanmasını gerektirirken diğer yandan da paternal genlerin expresyonları nedeniyle anne için semiallojenik doku niteliğinde olmasına rağmen maternal immün reaksiyonun olmadığı veya olmamasını gerektiren bir prosestir. Tekrarlayan gebelik kayıpları tüm kadınların %0,5-2 kadarını kapsamaktadır. Bu vakaların %40 kadarında sebebe yönelik bulgu elde edilememekte olup bilinmeyen endometrial veya plasental fonksiyon bozuklukları öngörülmektedir. Granülosit Makrofaj Koloni Stimule edici Faktör (GM-CSF) geni plasental gelişim ve fonksiyonu üzerinde önemli etkiye sahip, 5. kromozomun uzun kolunda (5q21-5q32) lokalizedir. Dört ekzon içeren ve yaklaşık 2.5 kb uzunluğunda bir gendir. Çalışmamızda GM-CSF geninde olabilecek varyasyon ve mutasyonların, sebebi bilinmeyen ilk trimester tekrarlayan gebelik kaybı olgularında rolü olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla, ilk trimester gebelik kaybı bulunan vakalardan oluşturulmuş çalışma grubu ile normal yoldan gebe kalmış, düşük öyküsü ile sistemik/kronik hastalığı bulunmayan kontrol grubuna ait olgular karşılaştırılmışlardır. Her iki gruba ait vakaların periferik kan materyallerinden elde edilen Deoksiribonükleik asit (DNA) örneklerinden dizi analizleri gerçekleştirildi. Çalışma grubu ile kontrol grubu arasında GM-CSF genine ait tespit edilen değişimler tek tek dikkate alındıklarında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmamış olmakla birlikte tüm değişimleri birlikte dikkate aldığımızda oldukça anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bu sonuçtan yola çıkarak vaka sayılarının arttırılması ve benzer çalışmaların yapılması ile GM-CSF gen araştırmasının düşük etiyolojisi araştırma testleri arasında yer alabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cytokines comes as the most important mediator of“immunological adaptation”and“development”which forms the basis of the gestational process. Development of new tissues, invasion and restructuring (fetal and placental formation) is required for a successful pregnancy. Although this is a semi-allogenic process for the mother, there should not be an immunologic reaction against it. Up to 0.5-2% of all women experience recurrent pregnancy loss. The cause of approximately 40% of these cases are unknown. It is believed that, unknown endometrial and placental dysfunctions are the reason of these recurrent pregnancy losses. Granulocyte Macrophage Colony Stimulating Factor (GM-CSF) have a significant effect on placental development and function. GMCSF is a gene which is located on the long arm of chromosome 5 (5q21-5q32), approximately length of 2,5 kb and contains 4 exons. In our study, we have examined the possible variations and mutations which might be the cause of recurrent pregnancy loss in GM-CSF gene. To come to a conclusion, we compared the study group consisting of women with recurrent miscarriages, to a control group consisting of women with no pregnancy loss and no systemic/chronic disease. We performed a DNA sequence analysis from the blood samples we took from both of the groups. Evaluation of the results show that there is no statistically significant differences between the study group and the control group when detected individually. However, when all the detected variations were considered together, quite significant statistical results were observed. Based on this result, increasing the number of cases and additional similar studies suggest that the GM-CSF gene test could be a part of etiology of pregnancy loss research tests.