Kadınların kendi kendine meme muayenesi uygulamalarının değerlendirilmesi
Women's evaluation of breast self-examination application
- Tez No: 455033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDE YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Meme kanseri, birçok ülkede kadınlarda en sık görülen kanser türü ve ölüm nedenidir. Her ay düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapılması, meme kanseri için etkili bir tanı yöntemidir. Meme kanserinin erken tanı ve tedavisi için kendi kendine meme muayenesi basit, herkes tarafından uygulanabilen, özel araç gereç gerektirmeyen, kişilerin ayda on dakikasını alan bir erken tanı yöntemidir. Araştırmamız, kadınların meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi hakkındaki bilgi ve uygulamalarını araştırmak için yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma 16 Eylül – 16 Aralık 2013 tarihleri arasında Aile Sağlığı Merkezinde yapılmıştır. Örnekleme 18 yaş üzerinde olup çalışmayı gönüllülük ile kabul eden ve araştırma kriterlerine uygun 285 kadın alınmıştır. Olgular ile yüz yüze görüşülüp, gönüllü olur formu ile izin alınmış tanıtıcı bilgi formu ve Champion Sağlık İnanç Modeli ölçeği doldurtularak veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların %41,4'ü 20-29 yaş arasında olup %60'ı evlidir ve %7,7'sinin ailesinde meme kanseri vardır. Kendi kendine meme muayenesi hakkında bilgisi olanların oranı %61,05 olup %20,7 si bilgi kaynağı olarak yakın çevreden öğrendiklerini ifade etmişlerdir. Kadınların tamamına yakını (%91,5 ) kendi kendine meme muayenesi yapmanın gerekliliğine inanırken, % 43,5'nin meme muayenesi yapmadığı ve yapmama nedeni olarak nasıl yapıldığını bilmediklerini (%23,1) ifade ettikleri belirlenmiştir. Meme Kanseri Sağlık İnanç Modeli kullanılarak elde edilen tarama davranışlarına yönelik sağlık inançları ölçek alt boyut puan ortalamalarının 8.0 (±2.26) ile 31.52 (±7.14) puan arasında değiştiği bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda kadınların meme kanseri erken tanı ve uygulama yöntemleri hakkında eksikliklerin olduğu ve eğitimlerle bu eksikliklerin giderilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women in many countries and is the cause of death. Breast self-examinations done regularly every month, breast cancer is an effective diagnostic method. For early diagnosis and treatment of breast cancer, breast self-examination is simple, can be applied by anyone, does not require special tools, people taking ten minutes a month is a method of early diagnosis. Research has been made in the Family Health Center between September 16 and December 16, 2013. Sampling over the age of 18 and agree with voluntary work and research that meets the criteria of 285 women were included. Discussed with patients face to face, are permitted with consent form identifying information form filled out and Champion's health belief model scale data was collected. 41.4% of the women who participated in the study, are between 20-29 years old, 60% are married and 7.7% has breast cancer history in her family. The rate of women who have information about breast self-examination is 61.05% and the rate of women who have stated that they had learned about the breast self-examination from near abroad is 20.7%. While Almost all women (91.5%) believe the necessity of doing of breast self-examination, 43,5% of them does not do breast examination and23.1% of them stated that the reason for not doing self examination is that they don't know how to do it. It is found out that health beliefs devoted to scanning attitudes which are obtained by using Breast Cancer Health Belief Modelchanges between average subdimensional score of 8.0 points (± 2.26) and 31.52 points (± 7.14). As a result of the research, women don't have enough consciousness about breast cancer and its methods of early diagnosis It has been determined that with education and training these deficiencies can be eliminated.